Radio Parlament
Section01

PiS krytykuje wyrok TK."Połowiczny sukces lewicy"

migracja
migrator migrator 24.02.2010

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obniżenie wyższych emerytur członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego jest niezgodne z konstytucją. Zgodne z konstytucją jest natomiast obniżanie wyższych emerytur oficerom SB. Poseł PO Sebastian Karpiniuk jest zdania, że orzeczenie Trybunału w sprawie ustawy dezubekizacyjnej jest satysfakcjonujące.

Ustawę zaskarżyła grupa posłów Lewicy. Większość przepisów ustawy okazała się zgodna z Konstytucją.

 

 

Zdaniem Sebastiana Karpiniuka, ustawa porządkuje w Polsce pewne kontrowersyjne sprawy.

 

 

"Wyrok sprzeczny z poczuciem sprawiedliwości"

PiS krytykuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie emerytur członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego i pracowników komunistycznych służb bezpieczeństwa.

Rzecznik Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak uważa, że wyrok jest sprzeczny z elementarnym poczuciem sprawiedliwości, bo odpowiedzialność za swoje działania ponoszą ci, którzy wykonywali rozkazy a nie ci, którzy je wydawali.

 

 

"Połowiczny sukces lewicy"

Wiceprzewodnicząca SLD Jolanta Szymanek-Deresz uważa wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący ustawy dezubekizacyjnej za "połowiczny sukces lewicy".

Jej zdaniem, wyrok Trybunału obliguje osoby pokrzywdzone po wejściu w życie tej ustawy do dochodzenia swoich praw na forum międzynarodowym - czyli Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

 

 

Według Jolanty Szymanek-Deresz, sprawy dezubekizacji nie można pozostawić na obecnym etapie, skoro pięciu z 14 sędziów zgłosiło w tej sprawie odrębne zdanie. Według wiceszefowej SLD, sprawa wciąż budzi wiele kontrowersji.

Trybunał w pełnym składzie rozpoznał wniosek grupy posłów Lewicy, dotyczący zasad naliczania wysokości emerytur dawnych pracowników komunistycznych służb bezpieczeństwa. Chodziło o zgodność z konstytucją nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin, a także o zaopatrzeniu funkcjonariuszy policji, przyjętej w styczniu zeszłego roku.
Decyzja Trybunału dotyczy blisko 41 tysięcy osób.

to,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04