Radio Parlament
Section01

Burza trwa: urząd skarbowy będzie ściągał abonament?

migracja
migrator migrator 17.03.2010

Ministerstwo Finansów ma wątpliwości co do egzekucji zaległych opłat abonamentowych przez urzędy skarbowe.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich orzekł, że w przypadku zaległości abonamentowych możliwe jest stosowanie egzekucji w trybie administracyjnym, a organem egzekucyjnym po wystawieniu tytułu wykonawczego przez Pocztę Polską jest właściwy urząd skarbowy.

MF czeka na uzasadnienie

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos podkreśla, że resort nie znajduje obecnie podstaw prawnych do tego, aby urzędy skarbowe miały egzekwować abonament. Zastrzega jednak, że Ministerstwo Finansów czeka obecnie na pisemne uzasadnienie orzeczenia TK i wówczas będzie mogło się do niego w pełni odnieść. Magdalena Kobos tłumaczy, że urzędy skarbowe działają w oparciu o obecne przepisy prawa, w przypadku egzekucji jest to ustawa o egzekucji administracyjnej, gdzie też wymieniony jest katalog czynności, jakie wykonują urzędy skarbowe i co mogą egzekwować. "Te przepisy nie regulują opłat abonamentowych. Stąd też należałoby zadać pytanie, jaki przepis miałby znaleźć tu zastosowanie, co konkretnie Trybunał Konstytucyjny wskaże" - powiedziała IAR rzecznika resortu finansów.

To istotna zmiana

Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witolda Kołodziejskiego, orzeczenie Trybunału nie budzi żadnych wątpliwości, że w przypadku, gdy egzekucja abonamentu ze strony Poczty jest nieskuteczna, przechodzi to wówczas na urzędy skarbowe. "Trybunał Konstytucyjny orzekł bardzo istotną rzecz, że ustawa jest zgodna z Konstytucją, bo Poczta Polska ma prawo do wystawiania takich tytułów egzekucyjnych czyli Poczta ma prawo żądać wykonywania ustawy czyli wpłacania abonamentu" - podkreślił Witold Kołodziejski.

Sprawa wyjaśniona?

Poczta Polska z satysfakcją przyjęła orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, bo - jak podkreśla rzecznik firmy Zbigniew Baranowski - pozwoli ono wyjaśnić sporne dotychczas kwestie. "To orzeczenie na pewno wyjaśnia i precyzuje takie kwestie jak kontrola i egzekwowanie należności związanych z abonamentem" - powiedział Baranowski dodając, że obecnie kierownictwo Poczty zapoznaje się z uzasadnieniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i w najbliższych dniach w pełni się do niego odniesie.

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego Mirosław Wyrzykowski uzasadniał wczoraj, że użytkownik niezarejestrowanego odbiornika po otrzymaniu decyzji kierownika Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej ma 14 dni na zapłatę kary albo odwołanie się do ministra. Gdy decyzja stanie się ostateczna, kierownik powinien wysłać upomnienie, a po siedmiu dniach wystawić tytuł wykonawczy i skierować go do organu egzekucyjnego, czyli właściwego miejscowo naczelnika urzędu skarbowego.

rk,Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04