Radio Parlament
Section01

Dziś pożegnamy kolejne ofiary katastrofy

migracja
migrator migrator 19.04.2010

W poniedziałek odbędą się kolejne pogrzeby ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie zostanie pochowany Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie.

W kościele Świętego Krzyża w stolicy odbędzie się pogrzeb Sławomira Skrzypka, prezesa NBP. Na Cmentarzu Wojskowym zostanie pochowana Jolanta Szymanek - Deresz, posłanka SLD.

Mecenas Joanna Agacka - Indecka, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej spocznie w Łodzi, a generał brygady biskup Mirosław Miron - Chodakowski w Katedrze Metropolitalnej w Warszawie. W katedrze św. Michała i Floriana w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe Piotra Nurowskiego, szefa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

19 kwietnia zostaną też pochowani: w Przasnyszu Paweł Krajewski, funkcjonariusz BOR, w Warszawie Izabela Tomaszewska, dyrektor Zespołu Protokolarnego Prezydenta, w Kaliszu Gabriela Zych i w Poroninie Bronisława Orawiec-Loeffler, przedstawicielki Rodzin Katyńskich.

Ciała biskupa polowego Tadeusza Płoskiego i jego sekertarza księdza Jana Osińskiego zostaną złożone w Katedrze Polowej w Warszawie.

Ryszard Kaczorowski został zaprzysiężony na Prezydenta RP na Uchodźstwie w lipcu 1989 roku, po tragicznej śmierci Kazimierza Sabbata. Rok później przyjechał do kraju, po ponad 50. latach nieobecności. 22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia władzy prezydenckiej Lechowi Wałęsie.

Prezydent Kaczorowski został odznaczony Orderem Orła Białego i Orderem Odrodzenia Polski. W uznaniu zasług niepodległościowych papież Jan Paweł II nadał mu Wielki Krzyż Orderu Piano. Uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi, Krzyżem Monte Cassino i Medalem Konfederacji Jasnogórskiej. W listopadzie 2004 prezydent Kaczorowski otrzymał Wielki Krzyż Kawalerski św. Michała i Jerzego. To najwyższe odznaczenie w uznaniu zasług dla Wielkiej Brytanii, przyznała mu królowa Elżbieta II, za działalność na rzecz społeczności polskiej emigracji.

Sławomir Skrzypek był prezesem NBP od 2007 roku, wcześniej pełnił obowiązki prezesa zarządu banku PKO. W swojej karierze zasiadał w radach nadzorczych kilku spółek, był zastępcą prezydenta Warszawy, odpowiedzialnym za finanse i inwestycje.

Jolanta Szymanek - Deresz była prawnikiem i posłem na Sejm V i VI kadencji. Specjalizowała się w sprawach międzynarodowych, zajmowała się też problematyką konstytucyjną.
Była członkiem Międzynarodowej Ligi Prawa Konkurencji. Od 3 stycznia 2000 roku zajmowała stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, a od czerwca do grudnia pełniła funkcję szefa Kancelarii. Od kwietnia 2008 roku zasiadała w klubie poselskim Lewica. W czerwcu 2008 roku została wiceprzewodniczącą SLD.

Arcybiskup Miron Chodakowski kierował prawosławnym ordynariatem polowym Wojska Polskiego od 1998 roku. Miał stopień generała dywizji. W 1990 roku został podniesiony do godności archimandryty. W latach 1993-95 pełnił obowiązki opiekuna duchowego Bractwa Prawosławnego św. Cyryla i Metodego. W 2008 roku Jego Eminencja Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, podniosł go do godności arcybiskupa.

Mecenas Joanna Agacka - Indecka była prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej. W 2001 roku weszła w skład Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi, gdzie zapoczątkowała prace Komisji Prawnej oraz cykl Ogólnopolskich Konferencji Komisji Prawnych okręgowych rad adwokackich. W tym samym roku została wiceprezesem Naczelnej Rady Adwokackiej, a w 2007 krajowy zjazd adwokatury wybrał ją na stanowisko prezesa NRA. W 2010 weszła w skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości.

Piotr Nurowski był szefem Polskiego Komitetu Olimpijskiego od 2005 roku. W 1972 roku został wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki do spraw młodzieżowo-wychowawczych. Od 1981 roku pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, był I sekretarzem ambasady w Moskwie, pracownikiem Departamentu Azji, Afryki i Australii w MSZ, radcą ambasady w Rabacie. W 1992 roku zaangażował się w tworzenie stacji telewizyjnej Polsat. Poźniej został członkiem Rady Nadzorczej Telewizji Polsat S.A.

Bronisława Orawiec-Loeffler, przedstawicielka Rodzin Katynskich wielokrotnie zasiadała w zarządzie Związku Podhalan. Dbała o pamięć pomordowanych w Katyniu. Była inicjatorką wystawy "Katyń - walka o prawdę" w Poroninie w 2001 roku. Przywiozła urnę z katyńską ziemią, którą złożono w Poroninie pod obeliskiem poświęconym ofiarom Katynia. Została odznaczana Srebrnym Krzyżem Zasługi, srebrną odznaką "Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej" i odznaką "Za wzorową pracę w służbie zdrowia".

Izabela Tomaszewska, dyrektor Zespołu Protokolarnego w Kancelarii Prezydenta, przez wiele lat pracowała w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN w Warszawie. W 1998 roku zaczęła pracę w biurze rzecznika prasowego prezydenta Warszawy. Po wyborach samorządowych w 2002 roku poznała Marię Kaczyńską. Po wygranych wyborach prezydenckich przez Lecha Kaczyńskiego w 2005 roku Kancelaria Prezydenta zaproponowała jej stanowisko urzędniczki odpowiedzialnej za kontakty Marii Kaczyńskiej. To ona kształtowała również wizerunek pierwszej damy.

Biskup polowy Tadeusz Płoski pełnił funkcję dziekana Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych MSWiA oraz dziekana BOR. Był też członkiem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, członkiem Rady Prawnej Episkopatu Polski oraz delegatem Konferencji Episkopatu Polski do spraw harcerzy, kombatantów i duszpasterstwa policji. Był doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Ksiądz Jan Osiński pełnił funkcję asystenta biskupa polowego Tadeusza Płoskiego. Był kapłanem Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, naczelnym kapelanem Straży Ochrony Kolei oraz Kapelanem Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie. Był też kapelanem 1. Bazy Lotniczej w Warszawie.

Paweł Krajewski był jednym z dziewięciu funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli w katastrofie. Od 2005 roku slużył w grupie chroniącej prezydenta. Był harcerzem w stopniu podharcmistrza.
Gabiela Zych, założycielka i szefowa Rodzin Katyńskch w Kaliszu. Była inicjatorką powstania pomnika ofiar katyńskich w tym mieście. W Katyniu został zamordowany jej teść.

rr, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04