Radio Parlament
Section01

PO chce zmiany ustawy o radiofonii i telewizji

migracja
migrator migrator 27.05.2010

Proponowana przez Platformę Obywatelską nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje wprowadzenie otwartych konkursów na członków rad nadzorczych mediów publicznych. PO proponuje też umieszczanie w radach przedstawicieli resortu skarbu, finansów oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

Projekt, który został złożony do laski marszałkowskiej przewiduje także możliwość odwołania w trakcie kadencji członka rady nadzorczej w przypadku rażącego naruszenia prawa, prowadzenia działalności pozostającej w sprzeczności z wykonywanymi obowiązkami, działania na szkodę spółki oraz zaistnienia okoliczności trwale uniemożliwiających sprawowanie funkcji. W projekcie proponuje się również opracowywanie w porozumieniu z KRRiT planów finansowo - programowych w zakresie realizacji zadań związanych z pełnieniem przez media publiczne misji.
Według nowelizacji rady nadzorcze Telewizji Polskiej i Polskiego Radia mają liczyć 7 członków - 4 wyłonionych w konkursie przeprowadzonym przez KRRiT spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie i 3 wyznaczonych przez ministrów - skarbu, finansów i kultury. Z kolei rady nadzorcze spółek regionalnych mediów publicznych mogą liczyć 5 członków - 3 wyłonionych przez KRRiT i po jednym wskazanym przez resort skarbu i kultury.
Kolejnym nowym rozwiązaniem w nowelizacji jest zmniejszenie liczebności zarządu spółek publicznej radiofonii i telewizji z 5 do maksymalnie 3 członków. Kandydaci do zarządu mają być wyłaniani w konkursie przeprowadzanych przez radę nadzorczą.
Według projektu kadencja dotychczasowych rad nadzorczych i zarządów spółek w mediach publicznych, jak również dotychczas działających rad programowych wygasa z dniem wejścia ustawy w życie.

Jak pisze Gazeta Wyborcza PO konsultowała tę nowelizację ze środowiskiem twórców, bo jesienią chce zacząć prace nad ich projektem. Twórcy proponują całkowicie zmienić sposób zarządzania mediami publicznymi (nie przez KRRiT, ale przez Radę Mediów Publicznych) i ich finansowania (nie abonament, ale opłata audiowizualna - około 8 złotych miesięcznie płacone z podatkiem).

Tymczasem Klub Parlamentarny PiS zapowiada, że poprze projekt ustawy medialnej opracowany przez twórców. Poseł PiS Jan Ołdakowski, po spotkaniu z przedstawicieli Komitetu Mediów Publicznych, powiedział, że PiS - mimo pewnych zastrzeżeń do poszczególnych zapisów - wniesie projekt do Sejmu i liczy na to, że poprą tę inicjatywę również posłowie z innych klubów.
Poseł Ołdakowski dodał, że zostanie powołany zespół, który opracuje poprawki do projektu ale dopiero na etapie prac parlamentarnych.

dp, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), Gazeta Wyborcza
Section02
Section03
Section04