W Sejmie otwarto wystawę poświęconą Obławie Augustowskiej. W tym roku mija 65 lat od akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez komunistyczne władze. Obława, przeprowadzona w lipcu 1945 roku, była wymierzona w osoby podejrzewane o współpracę z podziemiem niepodległościowym. Na terenach powiatów augustowskiego, suwalskiego i sokólskiego aresztowano 2000 osób. 600 z nich zgładzono w nieznanym miejscu. Wystawę zorganizował białostocki Instytut Pamięci Narodowej z inicjatywy podlaskich posłów PO.
Na wystawie możemy zobaczyć historię komunistycznej zbrodni - nazywanej "podlaskim Katyniem" - tłumaczy dr Ewa Rogalewska z białostockiego IPN. Głównym elementem wystawy są fotografie oraz lista ofiar.
Jak podkreśla poseł Leszek Cieślik - wiedza o Obławie Augustowskiej jest w Polsce wciąż niewielka. Stąd pomysł, żeby z historią tej komunistycznej zbrodni zapoznać polityków
Wystawa, w przyszłym tygodniu zostanie przeniesiona do Centrum Edukacyjnego IPN w Warszawie.
17 lipca w Augustowie odbędzie się spotkanie z autorami wydawnictw IPN poświęconych Obławie Augustowskiej. 18 lipca w Gibach odbędzie się uroczysta Msza święta celebrowana przez Biskupa Jerzego Mazura - Ordynariusza Ełckiego.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)