Radio Parlament
Section01

Bohdan Wyżnikiewicz o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

migracja
migrator migrator 16.07.2010

Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową podkreśla, że konsekwencje tego orzeczenia poniesie gospodarka.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z ustawą zasadniczą. W myśl obowiązujących przepisów o ubezpieczeniu społecznym, kobiety mogą odchodzić na emeryturę w wieku 60 lat, zaś mężczyźni - 65 lat.
 Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową podkreśla, że konsekwencje tego orzeczenia poniesie gospodarka. "Systemy, które obowiązują w większości krajów takie, że emeryci utrzymywani są przez składki osób, które pracują przy starzejącym się społeczeństwie nie działają dobrze to znaczy powstają deficyty, inną alternatywą jest zmniejszanie świadczeń emerytalnych. Z tego względu, kto tylko może w Europie wydłuża wiek emerytalny. Ten wyrok może w jakiś sposób zatrzymać proces, który w Polsce także jest nieunikniony" - powiedział IAR Bohdan Wyżnikiewicz.  Zdaniem eksperta z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową z punktu widzenia gospodarczego najlepsze byłoby zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a następnie podniesienie wieku emerytalnego jednych i drugich. "Oczywiście musiałoby to być rozłożone w czasie. Byłaby to operacja obliczona na co najmniej 20 lat" - zastrzegał Bohdan Wyżnikiewicz. 
 Wniosek do Trybunału złożył poprzedni rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski. Obawy rzecznika budził fakt, iż pracujące krócej kobiety otrzymają niższe świadczenie. Im dłuższy bowiem staż pracy, tym więcej uzbieranych na indywidualnym koncie emerytalnym składek i później wyższe świadczenie. Mimo, że kobiety mogą pracować dłużej, to zazwyczaj są naciskane na przejście na emeryturę. Zdaniem RPO przepis o zróżnicowanym wieku emerytalnym jest przepisem dyskryminującym ze względu na płeć.
 Sędzia Stanisław Biernat w uzasadnieniu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wyjaśnił, że zarzuty Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczyły nie samego zróżnicowania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, lecz skutków takiego rozwiązania. Podkreślił, że skarga była badana przez Trybunał pod kątem zgodności z artykułem 32 Konstytucji mówiącym o równości oraz artykułem 33 o równości praw kobiet i mężczyzn.

Informacyjna Agencja Radiowa

Section02
Section03
Section04