Głosowanie nad zmianani w ustawie medialnej na następnym posiedzeniu sejmu
migracja
migrator migrator
23.07.2010
Rano Konwent Senioiów zdecydował o przesunięciu zaplanowanego na dziś głosowania w sprawie nowelizacji ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej.
Na następnym posiedzeniu Sejmu posłowie będą głosować w sprawie nowelizacji ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskiej. Wybiorą wtedy także swoich członków do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - powiedział IAR przewodniczący klubu PSL Stanisław Żelichowski.
Poseł wyjaśnił że na posiedzeniu, które odbędzie się 4 sierpnia odbędą się głosowania w dwóch kwestiach: ustawy medialnej i powołania pełnego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dodał, że do czasu następnego posiedzenia zostanie wyjaśniona kwestia dopuszczenia do informacji niejawnych. Nie wszyscy kandydaci mają takie uprawnienia.
Projekt nowelizacji ustawy medialnej Platformy Obywatelskiej przewiduje zmniejszenie liczby członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych, a także zakończenie kadencji władz Polskiego Radia i Telewizji w momencie wejścia ustawy w życie.
Wczoraj posłowie sejmowej komisji kultury i środków przekazu zaopiniowali poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania projektu. Odrzucenia projektu chce Prawo i Sprawiedliwość. Według Jana Dziedziczaka nowelizacja oznacza jeszcze większe upolitycznienie mediów publicznych.
Iwona Śledzińska - Katarasińska z PO nie obawia się jednak o los projektu. Jak mówi, jest spokojna o los tej ustawy. Stanisław Żelichowski zapowiada, że PSL nowelę poprze.
Wszystko zależy od Lewicy, która poparcie uzależnia od tego, czy posłowie przyjmą kluczowe dla SLD poprawki. Lewica chce między innymi, by tak jak dotąd w radach nadzorczych Polskiego Radia i TVP zasiadał tylko jeden reprezentant rządu - przedstawiciel ministerstwa skarbu, a nie jak proponuje PO przedstawiciele trzech resortów - skarbu, finansów i kultury. Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich podkreśla, że niezręczne jest, by trzech z siedmiu członków powoływał rząd. Poprawkę tę negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja kultury i środków przekazu.
Sejmowa komisja kultury i środków przekazu pozytywnie opiniowała wszystkich czterech kandydatów zgłoszonych przez kluby poselskie. Są to Witold Graboś i Sławomir Rogowski zgłoszeni przez Lewicę oraz Jarosław Sellin i Maciej Iłowiecki zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość. Z tych czterech posłowie będą musieli wybrać dwóch.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Dorota Piotrowska/zr