Radio Parlament
Section01

Kolejna nowelizacja ustawy o IPN

migracja
migrator migrator 03.08.2010

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła projekt kolejnej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.


         Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka przyjęła projekt kolejnej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Wydłuża on do 27 listopada termin wskazywania przez wyższe uczelnie elektorów, mających wybrać kandydatów na członków Rady IPN-u.
         Według obowiązującego prawa, środowisko akademickie miało na to czas do 27 lipca, ale wiele uczelni nie zdążyło.
 Poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński przekonuje, że już wcześniej zwracał uwagę politykom Platformy Obywatelskiej, iż  wskazane terminy są nierealne. Teraz pozostało ponownie zmienić prawo

 

    Wiceprzewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka, poseł PO Wojciech Wilk odpowiada, że to tylko techniczna zmiana, która da szansę przedstawicielom wyższych uczelni na udział w kształtowaniu nowych władz IPN:

 

 Według przyjętej  nowelizacji ustawy o IPN autorstwa PO, prezesa Instytutu powołuje Sejm za zgodą Senatu zwykłą większością głosów. W miejsce 11-osobowego Kolegium IPN ma powstać dziesięcioosobowa Rada Instytutu Pamięci Narodowej, która ma wyłonić kandydata na prezesa. Z kolei  kandydatów do Rady IPN - tych, których ma wybrać parlament - wskazuje Zgromadzenie Elektorów, wyłonione przez 24 wyższe uczelnie i instytuty Polskiej Akademii Nauk.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04