Nowelizacja ustawy medialnej przed południem trafiła z Sejmu do Kancelarii Prezydenta - poinformowało IAR biuro prawne Kancelarii. Dokument czeka teraz na podpis Bronisława Komorowskiego, ale - jak tłumczy szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski - muszą go najpierw przygotować prezydenccy prawnicy. "Muszą to obejrzeć i przygotować dokumenty na podpis pana prezydenta. Jeżeli to dzisiaj przyszło to ja wątpię, by prezydent dostał to dzisiaj do podpisu" - powiedział IAR Jacek Michałowski.
Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna powiedział w ubiegłym tygodniu dziennikarzom, że są duże szanse, by ustawa medialna była pierwszą, pod którą swój podpis złoży prezydent Bronisław Komorowski. Biuro prawne Kancelarii Prezydenta podkreśla, że Bronisław Komorowski ma czas do 30 sierpnia na podjęcie decyzji. Może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli ją podpisze automatycznie zdecyduje o jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. W ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw mała nowelizacja ustawy medialnej wejdzie w życie. Od tego czasu - zgodnie z nowelą - zarządy i rady nadzorcze TVP i Polskiego Radia będą rozwiązane.
Nowela zmienia zasady wyboru władz mediów publicznych; przewiduje, między innymi, zmniejszenie liczby członków zarządów i rad nadzorczych mediów publicznych. Członkowie obecnych rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych mają pełnić swoje funkcje do czasu wyłonienia następców.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Dorota Piotrowska/orzechowska