Radio Parlament
Section01

Senat rozszerzył obowiązywanie ustawy powodziowej na cały rok 2010.

migracja
migrator migrator 11.08.2010

Do ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca 2010 r. Senat wprowadził 13 poprawek.Najważniejsza z nich umożliwia udzielenie pomocy wszystkim przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku powodzi, które wystąpiły lub w

Do ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca 2010 r. Senat wprowadził 13 poprawek.

Najważniejsza z nich umożliwia udzielenie pomocy wszystkim przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku powodzi, które wystąpiły lub wystąpią w całym 2010 roku.

Inna z poprawek daje funduszowi pożyczkowemu możliwość szacowania szkód poniesionych przez przedsiębiorcę.

Kolejna rozszerza katalog sytuacji w której fundusz pożyczkowy może odmówić umorzenia pożyczki.

Pozostałe poprawki mają charakter doprecozywujący.

Poprawki Senatu w czwartek rozpatrzy Sejm na nadzwyczajnym posiedzeniu.


Uchwalona przez Sejm 5 sierpnia 2010r. ustawa reguluje zasady udzielania pomocy finansowej przedsiębiorcom, którzy ponieśli szkodę w wyniku ostatniej powodzi, z wyłączeniem przedsiębiorców wykonujących działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego.

Przedsiębiorca, który zatrudniał do 50 osób będzie mógł wystąpić z wnioskiem o udzielenie mu pożyczki na zasadach określonych w ustawie, nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Pożyczki będą udzielane przez fundusze pożyczkowe wyłonione przez ministra gospodarki w drodze konkursu.

Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie od wójta gminy, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego dla miejsca faktycznego prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej zaświadczenia, że szkoda, jaką poniósł przedsiębiorca jest wynikiem powodzi z maja i czerwca 2010 r.

Przedsiębiorca składać będzie ponadto oświadczenia stwierdzające, że spełnia warunki wymagane do objęcia go pomocą przewidzianą w ustawie.Przedsiębiorca będzie obowiązany do wykorzystania i przedstawienia rozliczenia otrzymanej pożyczki przed upływem 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy z funduszem pożyczkowym,. W uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony przez

fundusz pożyczkowy o kolejne 3 miesiące.

Decyzję o umorzeniu pożyczki lub jej części podejmie fundusz pożyczkowy po dokonaniu kontroli poniesionych przez przedsiębiorcę wydatków.


Danuta Zaczek - IAR

Section02
Section03
Section04