Radio Parlament
Section01

Rząd chce zliberalizować ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii

migracja
migrator migrator 25.08.2010

Rząd chce zliberalizować ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Rada Ministrów przyjęła projekt, który przewiduje możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek.

Rząd chce zliberalizować ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Rada Ministrów przyjęła projekt, który przewiduje możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie niewielkiej ilości narkotyków na własny użytek.
    Zgodnie z projektem, prokurator i sąd będą mogli odstąpić od ścigania za posiadanie środków odurzających ze względu na niską społeczną szkodliwość czynu. Rząd chce, aby do więzień nie trafiali ludzie przyłapani na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyku, ale dilerzy i producenci.
    Rozwiązania te chwali Bogusława Bukowska - zastępca dyrektora Krajowego Biura do spraw Przeciwdziałania Narkomanii:


    W ramach nowelizacji przewidziano nałożenie na prokuratora i sąd obowiązku zbierania informacji na temat używania przez podejrzanego środków odurzających. Obecnie takie dane nie są zbierane w procesie karnym. Prokurator i sąd nie wiedzą zatem, czy mają do czynienia z osobą, która jest ofiarą uzależnienia czy też z osobą podejrzaną o handel, produkcję lub przemyt narkotyków.
    Rozwiązanie, nakazujące zbieranie tych informacji, pozwoli częściej kierować oskarżonych na leczenie niż do więzień - podkreśla  Bogusława Bukowska:


    Projekt przewiduje ponadto, że zabronione będzie reklamowanie substancji psychotropowych lub środków odurzających. Jednocześnie nie będzie można reklamować środków spożywczych lub dopalaczy poprzez sugerowanie, że posiadają one działanie podobne do narkotyków.


    Według projektodawców, dotychczasowe przepisy nie przyniosły w praktyce oczekiwanych efektów - nie ograniczyły używania narkotyków w Polsce oraz nie umożliwiły skutecznego ścigania dilerów. Dodatkowo, obowiązujące regulacje okazały się kosztowne. Rocznie karanie skazanych za posiadanie narkotyków kosztuje budżet państwa 80˙milionów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Dorota Piotrowska
Section02
Section03
Section04