Radio Parlament
Section01

Przesłuchanie Piotra Ryby przed Komisją śledczą ds nacisków

migracja
migrator migrator 22.09.2010

Sejmowa komisja śledcza ds nacisków przesłuchiwała dziś Piotra Rybę, oskarżonego o płatną protekcję w tzw. aferze gruntowej.

Dzis przed Sejmową Komisja śledczą ds nacisków zezawał Piotr Ryba, dziennikarz kojarzony z Samoobroną, choć nie będacy jej członkiem. Piotr Ryba został oskarżony o płatną protekcję w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Chodziło w niej o odrolnienie 40 ha gruntów w gminie Montowa na Mazurach. Miał tego dokonać, za duża łapówkę ówczesny wicepremier i minister rolnictwa Andrzej Lepper. Do wręczenia łapówki nie doszło, ale konsekwencją afery gruntowej był rozpad koalicji rządzacej: PiS, Samoobrona, LPR i przedterminowe wybory parlamentarne, po których PiS stracił władzę.

Piotr Ryba został skazany na 2,5 roku więzienia, ale w maju tego roku Sąd Apelacyjny uchylił ten wyrok. Piotr Ryba jest jednak w dalszym ciągu oskarżonym w tzw. aferze gruntowej, ma jednak także status osoby pokrzywdzonej. Świadek Ryba zarzuca bowiem CBA wiele nieprawidłowości jakie miały miejsce podczas jego aresztowania i bezpodstawne przetrzymywanie rok w areszcie. Twierdzi on, że CBA wywieral na niego naciski, by złożył zeznania obciażające Andrzeja Leppera, a w zamian obiecywano mu złagodzenie zarzutów wobec niego, czy wręcz uwolnienie.

Członkowie Komisji Śledczej , posłowie Robert Wegrzyn (PO) i Krzysztof Brejza (PO) w swoich pytaniach do świadka drążyli kwestię owych niedozwolonych nacisków na Piotra Rybę, który  potwierdził swoje wcześniejsze zeznania i fakt wywierania nacisków.

Posłankę Marzenę Wróbel (PiS)  natomiast interesował staus prawny świadka, jest on bowiem nadal osobą oskarżoną w tzw. aferze gruntowej, ma także postawione zarzuty w dwóch innych sprawach nie zwiazanych z aferą gruntową.

Posła Krzysztofa Matyjaszczyka (Lewica) interesowały okoliczności rozstania się Piotra Ryby z firmą Dialog, w której pracował oraz kwestie nękania psychicznego świadka takie jak np.odmowa widzeń z rodziną, bez podania powodów tej odmowy.

Piotr Ryba przypomniał również, że przeciwko  niemu były składane fałszywe zeznania  przez jednego z więźniów, który okazał się współpracownikiem CBA, a które prokuratura przyjmowała za prawdziwe. W konsekwencji tych wyjasnień swiadka ten współpracownik CBA ma być wezwany przed Komisję Śledczą ds nacisków.

Nastepne posiedzenie Sejmowej Komisji śledczej ds nacisków wyznaczone jest na 24 września br. a zeznania ma składać Zbigniew Ziobro. 

IAR/Elżbieta Mamos/

 

Section02
Section03
Section04