Ekonomiści są podzieleni w ocenie przyjętych przez Sejm zmian w Kodeksie Pracy. Posłowie zdecydowali, że święto Trzech Króli będzie dniem wolnym od pracy oraz, że z kodeksu pracy zniknie obowiązek przyznawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.
Dyrektor biura analiz ekonomicznych banku BPH Maja Goettig uważa, że przyjęte zmiany mogą pozytywnie wpłynąć na tempo wzrostu polskiej gospodarki, ponieważ możliwe zmniejszenie liczby dni wolnych zwiększy Produkt Krajowy Brutto.
Sceptycznie do zmiany prawa odnosi się główny ekonomista domu maklerskiego X Trade Brokers Przemysław Kwiecień. Jego zdaniem, na zmianach stracą pracownicy i gospodarka, która co roku w okresie zimowym może spowalniać.
Do zmian w prawie krytycznie odnoszą się pracodawcy. Grażyna Stypek z Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan podkreśla, że ustanowienie kolejnego dnia wolnego źle wpłynie na sytuację sklepów, które mają zakaz handlu w święta.
Platforma Obywatelska, która zmiany zaproponowała przekonuje, że przyjęcie takiego rozwiązania nie skróci czasu pracy Polaków, a tym samym nie odbije się negatywnie na gospodarce.
Według wstępnych obliczeń wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo 9 dni wolnych od pracy, zaś zniesienie uprawnienia do "odzyskiwania" dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie "zwróci" gospodarce 8 dni roboczych. Tak więc bilans dni roboczych w okresie najbliższych 10 lat wskazuje na ubytek 1 dnia , co nie powinno istotnie wpłynąć na wyniki polskiej gospodarki.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak&wcześn-magos