Radio Parlament
Section01

Dziś w Sejmie o in vitro

migracja
migrator migrator 22.10.2010

Dziś odbędzie się pierwsze czytanie 6-ciu projektów ustaw dotyczących prawnego uregulowania zapłodnienia pozaustrojowego. Dwa z nich to projekty przygotowane przez posłów PiS, cztery wyszły ze środowiska P.O.

Dziś odbędzie się pierwsze czytanie 6-ciu projektów ustaw dotyczących prawnego uregulowania zapłodnienia pozaustrojowego. Dwa z nich to projekty przygotowane przez posłów PiS, cztery wyszły ze środowiska P.O.

Pierwszy zostanie rozpatrzony projekt przygotowany przez Bolesława Piechę z PiS. Wprowadza on zakaz stosowania metody in vitro. Przewiduje jednak możliwość adopcji zarodków, które już są wytworzone i zamrażane.

Drugi w kolejności rozpatrywania to projekt Jarosława Gowina z P.O. Projekt Jarosława Gowina   wprowadza prawną ochronę embrionów ludzkich. Zapłodnienia in vitro mają być dostępne wyłącznie dla małżeństw, a w szczególnych przypadkach także dla samotnych kobiet. Poseł dopuszcza   możliwość utworzenia tylko dwóch zarodków, które muszą być implantowane wyłącznie matce. Tylko sąd będzie mógł wyrazić zgodę na implantację embriona ludzkiego innej kobiecie.
Z metody   in vitro nie będą mogły skorzystać kobiety, które ukończyły 40 rok życia. W szczególnie uzasadnionych wypadkach od warunku tego będzie można odstąpić, jeżeli kobieta nie ukończyła 45. roku życia i nie sprzeciwia się to dobru dziecka.

Trzy kolejne projekty przygotowała Małgorzata Kidawa-Błońska z P.O.

Pierwszy znich zakłada, że korzystanie z in vitro jest dopuszczalne dla małżeństw i par heteroseksualnych. Projekt przewiduje tworzenie zarodków nadliczbowych i ich przechowywanie w odpowiednich warunkach w bankach tkanek i komórek tak, by mogły być wykorzystane do kolejnych ciąż. Ustawa zakazuje tworzenia zarodków dla celów naukowych.

Dwa kolejne projekty posłanki P.O. wynikają z pierwszego.

Projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zakłada, że dziecko urodzone za pomocą in vitro, po osiągnięciu pełnoletniości, będzie miało prawo do ustalenia danych dawców komórek rozrodczych, jeśli są inni niż matka lub ojciec. Ustawa wyklucza jednocześnie możliwość dochodzenia od nich roszczeń alimentacyjnych .

Projekt nowelizacji ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów uzupełnia istniejące przepisy o warunki stosowania in vitro, działania banków komórek rozrodczych i zarodków. Dostosowuje polskie prawo do ratyfikacji podpisanej przez Polskę Konwencji bioetycznej z 1997 r

Ostatni projekt przedstawi Teresa Wargocka z PiS, autorka projektu zakazującego zapłodnienie pozaustrojowego i zakazującego manipulowaniem ludzkim materiałem genetycznym.

Rano w Sejmie odbędą się głosowania.

Danuta Zaczek – IAR – Radio Parlament

 

 

Section02
Section03
Section04