Radio Parlament
Section01

Wysłuchanie publiczne na temat ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym - zapowiedź.

migracja
migrator migrator 08.11.2010

We wtorek (9listopada2010) odbędzie się w Sejmie – na wniosek posłów PiS - wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i t

We wtorek (9listopada2010) odbędzie się w Sejmie – na wniosek posłów PiS -  wysłuchanie publiczne dotyczące rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Pierwsze czytanie tych projektów odbyło się 6 października 2010 r.

Większa autonomia uczelni, większe finansowe i systemowe wsparcie dla najlepszych uczelni, badaczy i studentów, koniec nepotyzmu w szkołach wyższych – to główne cele reformy szkolnictwa wyższego zaproponowane przez rząd w tych projektach.

Finansowanie uczelni ma być oparte na efektach pracy naukowej. Powstanie specjalny fundusz projakościowy, z którego będą finansowane m.in. wydziały uczelni, instytuty i jednostki badawcze, które uzyskają status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW) lub wyróżniającą ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej

Likwidacji ulegną sztywne standardy nauczania, w których minister definiuje proces kształcenia dla zamkniętej listy kierunków studiów. Uczelnie - przy wsparciu autorytetów naukowych, pracodawców i ekspertów w dziedzinie gospodarki - będą samodzielnie tworzyć programy studiów. Rektorzy otrzymają większe uprawnienia w zakresie tworzenia, przekształcenia i likwidacji jednostek organizacyjnych uczelni oraz tworzenia ich filii.

Zwiększyć ma się powiązanie uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

 Wprowadzony zostanie obowiązek stosowania trybu konkursowego przy kwalifikacji na studia doktoranckie. Warunkiem otwarcia przewodu doktorskiego ma być co najmniej jedna publikacja w czasopiśmie naukowym o zasięgu krajowym lub w recenzowanym sprawozdaniu z międzynarodowej konferencji naukowej. Zniesione będą ograniczenia liczby zagranicznych recenzentów. Doktoranci mają otrzymywać większe wsparcie finansowe, a wyróżniające się osoby będą miały szansę na dodatkowe stypendium.

Procedura nadawania stopnia doktora habilitowanego skróci się z 11 do ok. 4 miesięcy. Zmienią się również zasady nadawania tytułu profesora.

 Nauczyciele akademiccy będą wyłaniani wyłącznie na drodze konkursu. Studenci będą oceniać swoich wykładowców.

Wyeliminowana zostanie możliwość zatrudniania pracowników naukowych na kilku uczelniach. Będą mogli pracować maksymalnie na dwóch etatach. Zakazana będzie podległość służbowa, która mogłaby powodować stronnicze decyzje i nieobiektywne oceny nepotyzmu w uczelniach i instytucjach związanych ze szkolnictwem wyższym.

Ma być większy dostęp do studiów bezpłatnych. Dla 10 proc najzdolniejszych studentów  drugi kierunek studiów ma być bezpłatny Darmowe maja być egzaminy (także poprawkowe i komisyjne), egzamin dyplomowy, a także złożenie i ocena pracy dyplomowej oraz wydanie suplementu do dyplomu. Dla uboższych studentów przewidziano szerszą socjalną ofertę stypendialną.

Danuta Zaczek – IAR – Radio Parlament

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

Section02
Section03
Section04