Radio Parlament
Section01

35 procent miejsc dla kobiet na listach wyborczych.

migracja
migrator migrator 09.11.2010

Komisja Nadzwyczajna ds. zmiany prawa wyborczego przyjęła sprawozdanie podkomisji, która pracowała nad obywatelskim projektem zmian w ordynacjach wyborczych. Zdecydowano, że warunkiem rejestracji listy wyborczej będzie wpisanie na nią 35 proc. kobiet

Komisja Nadzwyczajna ds. zmiany prawa wyborczego przyjęła sprawozdanie podkomisji, która pracowała nad obywatelskim projektem zmian w ordynacjach wyborczych. Zdecydowano, że warunkiem rejestracji listy wyborczej będzie wpisanie na nią 35 proc. kobiet. Jest to – jak mówił Witold Gintowt-Dziewałtowski (SLD), wiceprzewodniczący Komisji, realna możliwa do przyjęcia przez wszystkie ugrupowania kwota. Warunek ten nie będzie obowiązywał  w wyborach uzupełniających i w wyborach przedterminowych, bo jak przekonywał sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki , nie można takich zmian wprowadzać podczas trwania kadencji. Byłoby to rozwiązanie niezgodne z konstytucją.

Przyjęto też rozwiązania, które zdaniem posła Gintowt-Dziewałtowskiego ograniczą zjawisko manipulowania listami wyborczymi. W przypadku wycofania się kandydata po zarejestrowaniu listy nie straci ona ważności, choć 35-procentowa kwota nie zostanie zachowana. Na miejsce kandydata, który zrezygnuje nie będzie wolno wpisać żadnego innego nazwiska.

Obywatelski projekt zmian w ordynacji wyborczej do Sejmu, do Parlamentu Europejskiego oraz do rad gmin, powiatów i sejmików województw, przygotowany przez Kongres Kobiet Polskich zakłada, że na listach wyborczych liczba kobiet nie może być mniejsza niż liczba mężczyzn. Jego pierwsze czytanie odbyło się w lutym 2010 r. Sejm rozpatrzy sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zmiany będą obowiązywały od najbliższych wyborów parlamentarnych.

Danuta Zaczek – IAR – Radio Parlament

Section02
Section03
Section04