Radio Parlament
Section01

65 plenarne posiedzenie Senatu -zapowiedź

migracja
migrator migrator 16.11.2010

65 plenarne posiedzenie Senatu -zapowiedź

Podczas 65 plenarnego posiedzenia  17 listopada br. Senat zajmie się  miedzy innymi ustawą o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej.

Sejm uchwalił  ustawę okołobudżetową 29 października 2010 r.. Zmienia ona kilkanaście ustaw i  przewiduje m.in zmianę stawek podatku VAT od 1 stycznia 2011 r. do końca grudnia 2013 r. W tym czasie będą obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc. Zamrożeniu ulegną wynagrodzenia osób zajmujących  stanowiska kierownicze. Ich pensje zostaną utrzymane na poziomie 2008 r.; we wrześniu 2011 r. ma nastąpić jedynie podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli.
Ustawa obniża  zasiłek pogrzebowy z obecnych 6 tys. 395,7 zł do 4 tys. zł Nowe przepisy wprowadzają ulgi dla studentów na przejazdy koleją i autobusami - w wysokości 49 proc. i 51 proc.  państwowe.
Pomimo negatywnej opinii komisji finansów zgodzono się, by utrzymać w 2011 r. ulgi w akcyzie dla biopaliw, a w 2012 r. utworzyć fundusz promocji wytwarzania i wykorzystania biokomponentów i biopaliw. Ma nim dysponować minister gospodarki. Fundusz miałby pochodzić z 1,5-proc. akcyzy od paliw silnikowych uzyskanych przez budżet w poprzednim roku.
Nowa ustawa znosi możliwość nieodpłatnego przekazywania nieruchomości Agencji Nieruchomości Rolnych m.in. Lasom Państwowym, PAN, szkołom publicznym i zarządzającym specjalnymi strefami ekonomicznymi. Agencja nie będzie też mogła nieodpłatnie przekazywać ziemi samorządom, z wyjątkiem nieruchomości należących do Agencji Nieruchomości Rolnych, zajętych pod drogi gminne lub wojewódzkie i przeznaczone pod drogi w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.

Senackie  Komisje Budżetu i Finansów Publicznych oraz  Rodziny i Polityki Społecznej wniosły  o wprowadzenie poprawek  do ustawy.
  
Senat debatował będzie także nad  o zmianami w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zmiany odnoszą się m.in. do: zasad składania przez małżonków wspólnego rocznego zeznania podatkowego,zasad opodatkowania osób samotnie wychowujących dzieci oraz stosowania niektórych zwolnień przedmiotowych.
Sejm uchwalił te ustawę na 77 posiedzeniu w dniu 29 października 2010 r.  Senacka  Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zgłosiła 37
poprawek do ustawy
 
Podczas tego posiedzenia Senat  wypowie się  także w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym.Ustawa zakłada, że od 2011 r. obowiązywać będą wyższe o 4 proc. stawki podatku akcyzowego na papierosy. Wzrost akcyzy będzie dotyczył także cygar, cygaretek i tytoniu do palenia.
Sejm uchwalił ustawę na 77 posiedzeniu w dniu 29 października 2010 r. Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych wnosi o przyjęcie tej ustawy bez poprawek .

Ostatnią z ustaw nad którymi podczas 65 posiedzenia będzie debatował Senat jest ustawa o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Sejm na swoim 77 posiedzeniu uchwalił wzrost dofinansowania do zatrudnienia osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a obniżenie dla tych z orzeczeniem o lekkiej niepełnosprawności.
Nowelizacja budziła sprzeciw pracodawców, którzy podkreślali, że niższe dofinansowanie dla pracowników o lekkiej i umiarkowanej niepełnosprawności będzie oznaczać konieczność zwolnień. Kontrargumenty rządu to fakt, że w ciągu ostatnich dwóch lat przybyło 68 tys. zatrudnionych niepełnosprawnych. Podkreślano, żeradzą sobie coraz lepiej, a wsparcia bardziej potrzebują osoby, którym jest trudniej odnaleźć się na rynku pracy, a więc osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Nowelizacja przewiduje, że dopłata do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym ma wynosić 180 proc. najniższego wynagrodzenia, do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu umiarkowanym - 100 proc., a w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności - 40 proc.
Zgodnie z nowelizacją zaostrzone zostaną także wymogi dla zakładów pracy chronionej. Status taki będą mogły otrzymać tefirmy, w których niepełnosprawni stanowią co najmniej 50 proc. wszystkich zatrudnionych pracowników (w tym 20 proc. niepełnosprawni w stopniu znacznym). Obecnie jest to 40 proc. niepełnosprawnych, w tym 10 proc. w stopniu znacznym.
Senacka KomisjiRodziny i Polityki Społecznej  wnosi o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

/IAR/ Elżbieta Mamos


 

Section02
Section03
Section04