Radio Parlament
Section01

Rozpoczyna się trzydniowe 79. posiedzenie Sejmu.

migracja
migrator migrator 30.11.2010

Dziś (1.12) początek trzydniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi nowym kodeksem wyborczym i propozycją P.O. ograniczenia finansowanie partii politycznych.

Dziś (1.12) początek trzydniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi nowym kodeksem wyborczym i propozycją P.O. ograniczenia finansowanie partii politycznych.
W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów poparła projekt zmian w ustawie o partiach politycznych, który zakłada zmniejszenie o połowę subwencji dla partii politycznych w latach 2012-2013. Projekt przewiduje też likwidację waloryzacji subwencji już od przyszłego roku. Propozycje przygotowała Platforma Obywatelska. Partie polityczne otrzymują z państwowej kasy 126 milionów złotych. Ograniczenie subwencji o połowę da budżetowi państwa około 57 milionów złotych oszczędności. Z kolei likwidacja waloryzacji w 2011 roku pozwoli zaoszczędzić prawie 12 milionów złotych. Podczas drugiego czytania projektu, PO chce złożyć poprawkę zawieszającą finansowanie partii z budżetu na dwa lata.
Posłowie zajmą się też kodeksem wyborczym, który w jednej ustawie skupia wszystkie ordynacje wyborcze. W projekcie są między innymi takie rozwiązania, jak jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu, możliwość dwudniowego głosowania we wszystkich wyborach, parytety na listach wyborczych.
Sejm zajmie się też obywatelskim projektem ustawy repatriacyjnej. Jego inicjatorem był prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", były marszałek Sejmu Maciej Płażyński. Po jego śmierci w katastrofie smoleńskiej, dzieło ojca kontynuował jego syn Jakub. On też przedstawi w Sejmie projekt ustawy, pod którym podpisało się 215 tysięcy osób.
Posłowie będą też głosować nad poprawkami do obywatelskiego projektu ustawy parytetowej. Przygotował go Kongres Kobiet. Podpisało się pod nim ponad 120 tysięcy osób. Wprowadzał on do ordynacji wyborczych - do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich 50-procentową obecność kobiet na listach wyborczych. Parytet nie dotyczyłby wyborów do Senatu oraz wyborów do rad gmin, w których mieszka do 20 tysięcy osób, bo te wybory odbywają się według ordynacji większościowej. W trakcie prac nad projektem w sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, że nie 50, ale co najmniej 35 % miejsc na listach wyborczych mają obowiązkowo zajmować kobiety. Jeśli kryteria te nie będą spełnione, taka lista nie będzie zarejestrowana.
Ponadto Sejm ma wysłuchać informacji ministerstwa spraw zagranicznych na temat priorytetów polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej w drugiej połowie przyszłego roku oraz informacji rządu o aktualnej sytuacji i perspektywach polskiej energetyki.
Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Naukowicz/dj
Section02
Section03
Section04