Radio Parlament
Section01

Kilkadziesiąt poprawek do nowego prawa wyborczego.

migracja
migrator migrator 01.12.2010

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy Kodeks wyborczy i ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Kodeks wyborczy.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy Kodeks wyborczy i ustawy Przepisy wprowadzające  ustawę – Kodeks wyborczy.

Do projektu nowego prawa posłowie zgłosili kilkadziesiąt poprawek. PiS proponuje ujednolicenie przepisów dotyczących wybieralności osób skazanych prawomocnym wyrokiem tak, by przepisy zakazujące kandydowania obowiązywały też w wyborach parlamentarnych i do Parlamentu Europejskiego. Rozwiązanie to popierają posłowie SLD, PSL i SdPl.   Prawo i Sprawiedliwość oraz SLD chcą też wykreślenia z projektu przepisów dotyczących wprowadzenia okręgów jednomandatowych w wyborach do Senatu. PiS proponuje również zmianę terminu przeprowadzania wyborów samorządowych z jesiennych na wiosenne. Ugrupowania mniejsze jak PSL i SLD opowiedziały się za zmianą przepisów dotyczących metody przeliczania głosów na mandaty poselskie z metody d’Hondta, promującej większe ugrupowania , na metodę Sainte – Lague, dającej więcej mandatów partiom mniejszym. PSL proponuje zmianę godzin głosowania i proponuje zabronić wieszania plakatów wyborczych na przystankach autobusowych bez zgody ich właściciela czyli gminy. Marek Borowski z SdPl zgłosił poprawkę zapewniającą kobietom i mężczyznom co najmniej jedno miejsce na 3-ch pierwszych miejscach na listach wyborczych i co najmniej po 2 miejsca dla obu płci na 5-ciu pierwszych miejscach.

Projekt Kodeksu wyborczego ujednolica prawo wyborcze. Znalazły się w nim wszystkie przepisy porozrzucane w kilku ustawach. Uwzględniono zmiany nad którymi pracuje jeszcze parlament. Chodzi o   tzw. parytety (kwoty) i okręgi jednomandatowe w wyborach do Senatu. Wprowadzono też nowe rozwiązania takie jak: możliwość dwudniowego głosowania, zmianę godzin głosowania, wybory w okręgach jednomandatowych w gminach do 40 tys. mieszkańców (obecnie do 20 tys.), zmianę zasad finansowania kampani wyborczych czy głosowanie przez pełnomocnika dla osób niepełnosprawnych.

Nowy Kodeks ma wejść w życie 1 lutego 2010 r. W praktyce zacznie obowiązywać od najbliższych wyborów parlamentarnych.

Propozycję ujednolicenia prawa wyborczego zgłosił   klub lewicy ponad dwa lata temu. Dziś posłowie dziękowali twórcy tego pomysłu Witoldowi Gintowt-Dziewałtowskiemu z SLD.

Projektami ponownie zajmie się Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia niektórych projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04