Radio Parlament
Section01

Piątek /17.12.2010/ w Sejmie

migracja
migrator migrator 16.12.2010

Dziś /17.12.2010/ Sejm wysłucha informacji rządu w sprawie sytuacji w PKP w związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy oraz warunkami podróżowania pasażerów.

 Dziś /17.12.2010/ Sejm wysłucha informacji rządu w sprawie sytuacji w PKP w związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy oraz warunkami podróżowania pasażerów.

Ok. godz. 15.00 rozpocznie się blok głosowań podczas których Sejm przegłosuje około 80 poprawek do ustawy budżetowej na 2011 rok. Jedynie 12 z nich ma pozytywną rekomendację komisji finansów publicznych.

Posłowie nie mogą zwiększać deficytu budżetowego. Oznacza to, że mogą jedynie przesuwać środki między różnymi instytucjami.

Posłowie obcięli między innymi wydatki Sądu Najwyższego, NSA, NIK, Rzecznika Praw Obywatelskich, KRRiTv, Krajowego Biura Wyborczego, Państwowej Inspekcji Pracy. Uzyskane w ten sposób pieniądze - ponad 12 milionów złotych - trafią do rezerwy celowej związanej z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków klęsk żywiołowych. Ponadto 5 milionów złotych z wydatków NSA przesunięto na ulgi komunikacyjne dla studentów i osób niewidomych. 8 milionów złotych z budżetu IPN przeznaczono na dofinansowanie wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. Pieniądze te trafią do do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zagospodarowano też kwotę - prawie 12 milionów złotych - która zostanie w budżecie po zamrożeniu waloryzacji subwencji dla partii politycznych. Środki te dostanie Zamek Królewski w Warszawie. Będą się tam odbywać imprezy związane z naszym przewodnictwem w Unii Europejskiej w II połowie przyszłego roku.

Projekt budżetu na 2011 rok zakłada, że PKB wzrośnie o 3,5 proc., średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc., bezrobocie na koniec 2011  r. wyniesie 9,9 proc. Projekt budżetu przewiduje maksymalny deficyt na poziomie 40,2 mld zł. Wpływy z prywatyzacji mają wynieść  15 mld zł.

Wcześniej odbędzie się trzecie czytanie (głosowanie) projektu zmian w ustawie o lasach. W projekcie wskazano  możliwość ustanowienia służebności przesyłu oraz służebności drogowej na rzecz przedsiębiorstw energetycznych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne (PGL) Lasy Państwowe. Nowelizacja stwarza też możliwość usuwania drzew i krzewów utrudniających dostęp do linii energetycznych. Dzięki temu, argumentuje rząd, energetycy uzyskają stały dostęp do swoich urządzeń (linii energetycznych), pozwalający przeprowadzać prace eksploatacyjne, modernizacyjne, a przede będą mogli sprawnie usuwać awarie.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04