Radio Parlament
Section01

Debata nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra infrastruktury.

migracja
migrator migrator 03.01.2011

4 stycznia posłowie będą debatować nad wnioskiem SLD o wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

4 stycznia posłowie będą debatować nad wnioskiem SLD o wotum nieufności wobec ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. SLD, które złożyło wniosek pod koniec ubiegłego roku, stawia ministrowi zarzut niekompetencji w związku z bałaganem na kolei, problemami z budową dróg i katastrofalną sytuacją w Poczcie Polskiej. Według dotychczasowych deklaracji, wniosku SLD nie zamierzają poprzeć kluby koalicji i PSL, za odwołaniem Grabarczyka opowiada się natomiast PiS, a klub PJN rozważa poparcie. Zgodnie z konstytucją, Sejm może wyrazić wotum nieufności wobec ministra większością głosów ustawowej liczby posłów, to jest 231 głosów. Cezary Grabarczyk jest ministrem infrastruktury w rządzie Donalda Tuska od 2007 roku. Już raz, w lipcu 2009 roku, opozycja złożyła wobec niego wniosek o wotum nieufności. Posłowie PiS zarzucali ministrowi ciągłe zmiany w planie budowy dróg ekspresowych i autostrad, oszczędności budżetowe w resorcie infrastruktury i podniesienie opłat za winiety dla przewoźników. Wniosek został odrzucony. Obecni wnioskodawcy, to jest lewica, uważają, że minister powinien odejść, ponieważ jest odpowiedzialny za chaos na kolei, związany między innymi z wprowadzeniem w grudniu nowego rozkładu jazdy. Zdaniem Jerzego Wenderlicha z SLD, jedyną reakcją na to było opublikowanie w gazecie drogich ogłoszeń z przeprosinami. Według opozycji, oliwy do ognia dolał jeszcze minister Grabarczyk, który 17 grudnia zapowiedział anulowanie 45 przetargów na budowę dróg, w tym krajowych i ekspresowych. Większość tych inwestycji miała się zacząć do 2013 roku. Z sytuacji na kolei najpierw tłumaczył się w Sejmie wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt, a potem - minister Grabarczyk, który przeprosił i powiedział, że "to pasażerowie na kolei są najważniejsi". Premier Donald Tusk podkreślił, że decyzję o ewentualnych dymisjach podejmie natychmiast. Pytany, czy rozważa dymisję samego Grabarczyka, premier zaprzeczył. W rezultacie został zdymisjonowany wiceminister Engelhardt. A do ponownego zamieszania na kolei doszło w Nowym Roku. 2 stycznia Donald Tusk przyznał w wywiadzie dla TVPInfo, że w związku z sytuacją na kolei, doszło do "pewnego zaniechania", ale podkreślił że odpowiedzialność za to bierze na siebie. Według sondażu przeprowadzonego w grudniu przez Instytut Badania Opinii Homo Homini na zlecenie Polskiego Radia, ponad dwie trzecie Polaków uważało, że prezesi i zarząd PKP powinni ponieść odpowiedzialność za chaos na kolei. 62 procent respondentów była zdania, że za tę sytuację ponosi odpowiedzialność minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
(więcej)
Cezary Grabarczyk jest politykiem i prawnikiem, od 2001 roku działaczem PO i posłem na Sejm. W rządzie Jerzego Buzka był zastępcą prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie, potem wicewojewodą łódzkim z ramienia Unii Wolności. W IV kadencji Sejmu był członkiem komisji śledczej badającej sprawę PZU, w V kadencji kierował sejmową komisją sprawiedliwości. W latach 2004, 2005, 2006 i 2007 był wyróżniany przez tygodnik "Polityka" w rankingu najlepszych posłów IV i V kadencji. Urodził się 26 kwietnia 1960 roku w Łodzi. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Odbył aplikację adwokacką w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi. W latach 1967-1983 działał w Związku Harcerstwa Polskiego, był między innymi, zastępcą komendanta hufca do spraw programowych. Należał kolejno do Unii Polityki Realnej, Partii Konserwatywno-Liberalnej, Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. W 2001 roku wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W 2006 został przewodniczącym partii w województwie łódzkim i członkiem zarządu krajowego. 16 listopada 2007 objął stanowisko ministra infrastruktury w rządzie Donalda Tuska.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/E.Porycka/E.Leo/dok.
Section02
Section03
Section04