Radio Parlament
Section01

PJN: zakazać płatnych reklam i płatnych audycji wyborczych.

migracja
migrator migrator 01.02.2011

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym.

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym, autorstwa klubu Polska Jest Najważniejsza.

Projekt  znosi możliwość publikacji płatnych ogłoszeń i audycji wyborczych w prasie, radiu i telewizji. PJN uzasadnia te zmiany koniecznością wzmocnienia debaty publicznej. Andrzej Walkowiak, przedstawiając projekt przekonywał, że spoty telewizyjne i radiowe kosztują miliony złotych i przekazują jedynie negatywne emocje wzbudzające strach przed daną partią. Ten proces należy przerwać – przekonywał.

PiS zgłosiło wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Pozostałe kluby opowiedziały się za skierowaniem godo Komisji Nadzwyczajnej.

Zdaniem Ludwika Dorna na zakazie płatnych reklam w prasie, radiu i telewizji straci przede wszystkim PiS, bo nie jest ulubieńcem mediów jak PO. Dorn uważa też, że jego straci możliwość szerokiego kontaktu z masowym odbiorcą. Straci też PJN – przekonywał Dorn. Drogi PJN zastanów się o co ci chodzi – apelował. Sami siebie mordujecie. Dorn wezwał też kierownictwo PiS do rozmów z kierownictwem PJN. W razie fiaska tych rozmów zalecił Prawu i Sprawiedliwości tryb rozmów indywidualnych z posłami PJN.

Zakaz płatnych reklam i płatnych audycji popiera PO.  PJN idzie trochę naszym śladem – mówił Marek Wójcik(PO), przypominając, że Platforma od dawna postulowała podobne rozwiązania.  Za wprowadzeniem tego typu zakazu jest też SLD. Zdaniem Jana Kochanowskiego kto ma więcej kasy, kto lepiej sprzeda produkt, ten wygrywa wybory. Na spotkaniach przedwyborczych jest coraz mniejsza frekwencja – zauważył. Eugeniusz Kłopotek uważa zaś, że zmiana, którą proponuje PJN zamyka usta politykom i stanowi zagrożenie dla demokracji. Mimo to poseł poinformował, że PSL jest „skłonne” do głosowania za przekazaniem projektu do komisji nadzwyczajnej.

Wniosek PiS o odrzucenie projektu PJN-u głosowany będzie jeszcze dziś około godziny 17.00.  Również dziś posłowie powołają komisję nadzwyczajną do której trafi projekt. W czwartek projektem zajmie się Senat, który o jeden tydzień przyśpieszył w tym celu swoje obrady. Ustawa musi wejść w życie do 7 lutego. W przeciwnym razie nowe prawo nie będzie mogło być zastosowane podczas jesiennych wyborów parlamentarnym.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04