Na tym posiedzeniu Senat zajmie się m.in. ustawą o radiofonii i telewizji. Był to pilny rządowy projekt ustawy. Sejm uchwalił zmiany w tej ustawie 4 marca br. Zmiany wymusiła konieczność wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego. Do ustawy wprowadzono nowe definicje terminów: usługa medialna, audycja, audycja dla dzieci, odpowiedzialność redakcyjna, dostawca usługi medialnej, program, audiowizualna usługa medialna na żądanie, udostępnianie publiczne, przekaz handlowy oraz dostarczanie usługi medialnej.
Uregulowano kwestie reklamy. Zgodnie z ustawą, reklamą jest przekaz handlowy pochodzący od podmiotu publicznego lub prywatnego oraz związany z ich działalnością, który promuje sprzedaż lub odpłatne korzystanie z towarów i usług. Do reklamy zaliczono również autopromocję. Wyraźnie zaznaczono, że audiowizualne przekazy handlowe powinny być łatwo rozpoznawalne, natomiast reklamy i telesprzedaż muszą być łatwo rozróżnialne w stosunku do materiału redakcyjnego.
Zmieniono również przepisy dotyczące sponsorowania. Będzie nim każdy wkład w finansowanie usługi medialnej lub audycji przez podmiot, który nie dostarcza usług medialnych i nie produkuje audycji. Odbiorcy usługi lub audycji muszą być poinformowani o sponsorowaniu.
Zawarte w nowelizacji ustawy przepisy w szczególny sposób mają chronić małoletnich.
Podczas 72 posiedzenie senatorowie rozpatrzą także zmiany w ustawie "Prawo zamówień publicznych".
Jest to poselski projekt ustawy., który zakłada wprowadzenie dodatkowej podstawy wykluczenia wykonawcy z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem przez tego wykonawcę zamówienia publicznego. Sejm uchwalił ustawę na 85. posiedzeniu w dniu 25 lutego 2011 r.
Senat odbędzie też debatę nad uchwalonymi przez Sejm 25 lutego zmianami w Kodeksie karnym.
Zmiany w kodeksie zaproponował rząd , a dotyczą one ochrony przed zjawiskiem. tzw. stalkingu, czyli uporczywym nękaniem innej osoby lub osoby jej najbliższej. Najczęstszymi zachowaniami w ramach "stalkingu" są uporczywe kontakty osobiste lub za pośrednictwem środków teleinformatycznych lub osób trzecich, obecność w pobliżu domu, czy miejsca pracy, a także wysyłanie korespondencji w każdej formie (pisemnej lub elektronicznej), rozsyłanie fałszywych informacji lub plotek, nękanie osób najbliższych, jak również napaści na pokrzywdzonego lub osoby mu bliskie.
Za stalking grozić będą 3 lata więzienia, a w przypadku gdy nękana osoba będzie próbowała dokonać samobójstwa - nawet 10 lat więzienia.
Według sondaży Ministerstwa Sprawiedliwości, co dziesiąty Polak spośród 10 tys. badanych, twierdził, że był ofiarą stalkingu.
Podczas tego posiedzenia Senatu zaplanowano również drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o repatriacji.
Projekt ustawy został wniesiony przez grupę senatorów. Najważniejszym celem tej nowelizacj jest wykonanie postanowienia TK z dnia 27 maja 2003 r. dotyczącego unormowania trybu stwierdzania pochodzenia polskiego, ale także rozszerzenie kręgu osób polskiego pochodzenia, które mogą być uznane za repatriantów, zachęcenie gmin do zapewniania repatriantom lokali mieszkalnych poprzez zmianę mechanizmu wypłacania z tego tytułu pomocy finansowej z budżetu państwa. Komisja Ustawodawcza, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą wnioskowały o wniesienie poprawek do tej ustawy.
Senatorowie zaproponowali przygotowanie projektu uchwały w 20. rocznicę powstania Grupy Wyszehradzkiej. Podczas tego posiedzenia Senatu odbędzie się drugie czytanie tego projektu uchwały.
/IAR/Elżbieta