Radio Parlament
Section01

W komisjach o telewizji cyfrowej.

migracja
migrator migrator 12.04.2011

Podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisje kultury i środków przekazu oraz komisji infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Podczas posiedzenia połączonych sejmowych komisje kultury i środków przekazu oraz komisji infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Powołano  8-mio osobową podkomisję w skład której weszli przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych.

Była szefowa KRRiTV, Elżbieta Kruk z PiS stwierdziła, że ustawa w tym kształcie jest niepotrzebna, bo wprowadza jedynie zmiany kosmetyczne. Jeśli nie ulegnie ona drastycznym zmianom podczas dalszych prac, to nasz klub będzie przeciwny jej przyjęciu – mówiła. Jej zdaniem projekt ustawy nie gwarantuje, że każdy Polak będzie mógł odbierać telewizję cyfrową.  W odpowiedzi Magdalena Gaj, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury poinformowała, że projekt ustawy nie określa i nie reguluje rynku a jedynie wprowadza ramy prawne do wprowadzenia naziemnej cyfrowej telewizji w Polsce. Poinformowała, że operatorzy I i II multipleksu będą mieli obowiązek udostępnić odbiorcom sygnał cyfrowy bezpłatnie. Powiedziała też, że nie tylko Polska nie przygotowała rozwiązań dotyczących dekoderów potrzebnych do odbioru telewizji cyfrowej. Nie zrobiły tego również Szwecja, Belgia, Dania i Hiszpania.

Zgodnie z projektem ustawy, do końca lipca 2013 r.: Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Telewizja Polsat SA, TVN SA, Polskie Media SA (TV 4), Telewizja Puls sp. z o.o. zaprzestaną nadawania analogowego. Projekt wprowadza jednocześnie  okres przejściowy, by dać nadawcom czas na przejście z nadawania analogowego na cyfrowe, a telewidzom - na zakup odpowiedniego telewizora lub dekodera.

Większość krajów Unii Europejskiej - zgodnie z rekomendacją Komisji Europejskiej, przejdzie na nadawanie cyfrowe w 2012 roku. Polska formalnie ma czas na zmianę sposobu nadawania  do  17 czerwca 2015 r. Dzień ten ma być ostatecznym terminem wyłączenia nadawania analogowego . w krajach U.E.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04