Senat podjał uchwałę w sprawie ustawy o petycjach
migracja
migrator migrator
14.04.2011
Senat podjął uchwałę w sprawie senackiego projektu ustawy o petycjach. Jak mówił senator PO Mieczysław Augustyn, jeden ze współautorów ustawy, obywatele dostaną do ręki " instrument demokracji bezpośredniej i zapewnienie, że każda petycja zostanie rozpoznana".
Senat podjął uchwałę w sprawie senackiego projektu ustawy o petycjach. Jak mówił senator PO Mieczysław Augustyn, jeden ze współautorów ustawy, obywatele dostaną do ręki " instrument demokracji bezpośredniej i zapewnienie, że każda petycja zostanie rozpoznana". Obecnie kwestię składania petycji reguluje artykuł 63 Konstytucji.
W nowej ustawie precyzuje się definicję petycji, określa kto i do kogo
może ją złożyć oraz jakie będą skutki prawne takiej petycji. Artykuł 5 ustawy przewiduje zakaz składania petycji przez zawodowych
lobbystów. Zdaniem zainteresowanych "nie jest to dobry kierunek dla wspierania oficjalnej i transparentnej działalności lobbystów zawodowych".
Oprócz pisemnej formy petycji, dopuszcza także składanie jej drogą
elektroniczną. Każda petycja powinna zawierać: imię i nazwisko lub nazwę składającego, miejsce jego zamieszkania lub siedzibę oraz adres do korespondencji. Nie może także zabraknąć w niej szczegółowego opisu, czego dana petycja dotyczy.
Urzędy będą miały obowiązek rozpatrzenia petycji w ciągu trzech miesięcy
od dnia jej złożenia. Od decyzji urzędu nie będzie można się jednak odwołać; natomiast w przypadku nierozpoznania petycji przysługiwać będzie przeciwko instytucji skarga na bezczynność.
Senat poparł poprawkę senatora Zbigniewa Romaszewskiego, która zaklada,
że projekt ustawy wniesiony w wyniku rozpatrzenia petycji, a nie rozpatrzony w trakcie kadencji Sejmu jest rozpatrywany przez Sejm
następnej kadencji bez konieczności ponownego wnoszenia projektu ustawy.
Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o petycjach 83 głosami za, przy 86 osobach głosujących.Teraz projekt tej ustawy zostanie
przekazany do Sejmu.
/IAR/Elżbieta Mamos