Ustawa o działalności leczniczej-do prezydenta
migracja
migrator migrator
15.04.2011
Ustawa o działalności leczniczej -najważniejsza z pakietu tzw. ustaw zdrowotnych może już być skierowana do prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Ustawa o działalności leczniczej -najważniejsza z pakietu tzw. ustaw zdrowotnych może już być skierowana do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Sejm głosował dziś poprawki zaproponowane do tej ustawy przez Senat.
Ustawa uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wyjątek to powstanie nowego zakładu z połączenia co najmniej 2 innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale muszą być spółkami. Przekształcenie szpitala w spółkę dokona się bez konieczności uprzedniej likwidacji zakładu opieki zdrowotnej. Spółka powstała w wyniku przekształcenia będzie jego następcą prawnym, przejmie jego prawa i obowiązki. Samorządy, które zdecydują się na przekształcenie szpitali w spółki, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych. Podmioty tworzące szpitale - spółki otrzymają dotację w wysokości części kwoty głównej umorzonej w wyniku
ugody lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty. Istotnym elementem przekształcenia jest ustalenie wskaźnika zadłużenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej (relacja sumy zobowiązań długo- i krótkoterminowych, pomniejszonych o inwestycje krótkoterminowe samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, do sumy jego przychodów).
Ustawa nie wprowadza obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki lecz samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu 3 miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W razie niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie go w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) albo jego likwidacji.
Senatorowie zaproponowali m.in.rozszerzenie możliwości zatrudniania przez lekarzy, lekarzy dentystów, prowadzących indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, grupową lub grupową specjalistyczną praktykę lekarską, innych lekarzy, lekarzy dentystów, odbywających
staż podyplomowy, specjalizację lub szkolenie, w celu zapewnienia większych możliwości szkolenia w systemie kształcenia lekarzy. Ta poprawka została przez Sejm przyjęta.
/IAR/Elżbieta Mamos