Radio Parlament
Section01

Sejm uchwalił kontrowersyjne zmiany w ustawie o systemie informacji oświatowej.

migracja
migrator migrator 15.04.2011

Sejm uchwalił kontrowersyjne zmiany w ustawie o systemie informacji oświatowej. Ustawę poparło 212 posłów, 207 głosowało przeciw, wstrzymało się 5 parlamentarzystów.

Sejm uchwalił kontrowersyjne zmiany w ustawie o systemie informacji oświatowej. Ustawę poparło 212 posłów, 207 głosowało przeciw, wstrzymało się 5 parlamentarzystów.

Wiceminister edukacji Krystyna Szumilas przekonywała dziś posłów, że ustawa, która zakłada m.in. gromadzenie danych wrażliwych o uczniach i absolwentach szkół jest zgodna z konstytucją.

Kazimierz Michał Ujazdowski powołał się z kolei na krytyczne stanowisko Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które uważa, że ew. wyciek takich informacji może stygmatyzować dziecko. (nadawać etykietę, która negatywnie wpłynie na myślenie dziecka o sobie)

Podczas sejmowej debaty posłowie SLD wskazywali, że dane osobowe nie są niezbędne do dobrego funkcjonowania systemu oświaty, za to naruszają wolności i prawa obywatelskie. Poseł Maria Nowak z PiS przedstawiła fragment opinii generalnego inspektora danych osobowych, który zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z istnieniem tak dużego zbioru danych, związanie z niebezpieczeństwem jego ujawnienia i koniecznością dobrego zabezpieczenia.

Ustawa o systemie informacji oświatowej ma usprawnić system, który funkcjonuje w oświacie od 2005 roku. Ma doprowadzić do powstania rejestru publicznych i niepublicznych szkół i placówek oświatowych. W bazie SIO maja tez być gromadzone dane uczniów i nauczycieli, w tym również dane osobowe. Oprócz numeru PESEL będą tam gromadzone dane dotyczące miejsca urodzenia, zamieszkania, korzystania z pomocy materialnej, uzyskania bądź nie uzyskania promocji do następnej klasy, wynikach egzaminów a także o rodzaju badań, jakie uczeń przeszedł w poradni szkolnej. Te dane, jak mówiła Urszula Augustyn (PO), sprawozdawca ustawy, są zbierane również dziś i są dostępne zainteresowanym, czyli nauczycielom i dyrektorom szkół.

Ustawę rozpatrzy teraz Senat

IAR/Danuta Zaczek?radio Parlament






Nowe zasady zgłaszania i odwoływania ławników.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Nowelizacja dotyczy jednej grupy zawodowej – ławników.

Section02
Section03
Section04