Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmie się w przyszłym tygodniu /27.04/ trzema projektami uchwał, posłów PO, klubu PSL oraz PiS, upamiętniających III Powstanie Śląskie oraz postać Wojciecha Korfantego. W tym roku mija 90 lat od wybuchu III Powstania Śląskiego, poprzedzonego przegranym przez Polskę plebiscytem.
Z trzech tekstów powstanie jeden, który komisja zaproponuje Wysokiej Izbie.
Posłowie PO w swoim projekcie uchwały podkreślają, że „patriotyczna postawa Górnoślązaków doprowadziła do powrotu części Górnego Śląska do macierzy”. „Niech pamięć tamtych wydarzeń będzie dla nas wzorem miłości Ojczyzny oraz źródłem dumy i satysfakcji”
PiS przypomina, że „Sukces Powstania, jednego z nielicznych zwycięskich w historii naszej Ojczyzny, był sukcesem nie tylko Ślązaków, ale wszystkich Polaków” zaś „ Górny Śląsk i jego mieszkańcy wnieśli do Polski takie wartości jak śląski patriotyzm, wysoko rozwinięty przemysł, umiłowanie tradycji i etos pracy”
PSL przypomina, że „Jednym z najwybitniejszych orędowników polskości Śląska był Wojciech Korfanty, wybitny polityk i mąż stanu, organizator i przywódca III Powstania Śląskiego, Komisarz Plebiscytowy, Poseł na Sejm RP i na Sejm Śląski. Jeszcze jako Poseł do Reichstagu, członek Kola Polskiego występował przeciwko polityce germanizacyjnej rządu niemieckiego oraz dyskryminacji i niesprawiedliwości jaka dotykała polską ludność na Górnym Śląsku.”
14 kwietnia uchwałę z okazji 90. rocznicy III Powstania Śląskiego przyjął Senat. Izba wyższa zwróciła uwagę na ogromną rolę kościoła w utrzymaniu polskości na Śląsku.
III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Jego celem była zmiana niekorzystnego dla Polaków wyniku Plebiscytu na Górnym Śląsku. W wyniku powstania obszar przyznany Polsce powiększony został do ok. 1/3 spornego terytorium.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament