Podczas 76. posiedzenia Senat zajmie stanowisko w sprawie ustawy o systemie informacji oświatowej. Był to rządowy projekt ustawy, uchwalony przez Sejm 15 kwietnia br. Nowa ustawa zmienia zasady organizacji i działania systemu informacji oświatowej, aby umożliwić lepsze zarządzanie oświatą oraz poprawić efektywności finansowania zadań oświatowych. Jedną z głównych zmian w zasadach działania SIO jest powstanie rejestru publicznych oraz niepublicznych szkół i placówek oświatowych (RSPO), stanowiącego część nowej bazy danych SIO. Ponadto w bazie SIO gromadzone będą odtąd jednostkowe dane dotyczące uczniów i nauczycieli, w tym dane osobowe, a nie tak jak dotychczas dane zbiorcze. Co ważne, nowy system zmienia jedynie sposób ich zbierania, a nie rodzaj gromadzonych danych, które obecnie przechowywane są w szkołach w formie papierowej. System będzie wyposażony we wszelkie wymagane zabezpieczenia uniemożliwiające wyciek danych. Dane zbierane przez SIO opisujące jednostkowo konkretne osoby będą podlegały ochronie danych osobowych. Obecny System Informacji Oświatowej działa od 6 lat. Składa się z bazy danych SIO i lokalnych baz danych. Znajdują się w nim dane statystyczne o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach, słuchaczach, wychowankach i absolwentach, a także o nauczycielach, wychowawcach i innych pracownikach oświaty. Na ich podstawie dokonywany jest podział subwencji oświatowej oraz planowane są środki na wynagrodzenia nauczycieli w budżecie państwa. Nowa ustawa o SIO ma wejść w życie w 2012 r. Początkowo oba systemy:obecne i nowe SIO będą funkcjonowały równolegle
Senatorowie zajmą się także przyjetą przez Sejm 15 kwietnia br. nowelizacją ustawy o grach hazardowych oraz niektórych innych ustaw.
Wprowadza ona zakaz urządzania gier hazardowych w Internecie i zakaz uczestniczenia w grach hazardowych urządzanych w Internecie. Wyjątkiem będą zakłady wzajemne, które będzie można urządzać po uzyskaniu zgody ministra finansów. Zakłady wzajemne będą mogły być oferowane tylko osobom pełnoletnim. Ustawa rozszerza system rejestracji gości, który obowiązywał dotychczas tylko w kasynach, także na pozostałe ośrodki gier. Nowelizacja pociaga za sobą zmiany w ustawie o Służbie Celnej i w Prawie telekomunikacyjnym. Służby, w tym służby celne będą mogły kontrolować organizowanie gier hazardowych i dokonanych transakcji finansowych, a także ścigać osoby, które organizują nielegalne gry. Ustawa pozwala Służbie Celnej na blokowania rachunków bankowych osób nie realizujących postanowień znowelizowanej ustawy.
Obie omówione wyżej ustawy wzbudziły w Sejmie sporo kontrowersji, ożywiona debata spodziewana jest także w Senacie. Natomiast nie wzbudzi raczej dużych emocji
debata nad ustawą o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Nowelizacja ustawy dotyczy dodania Prokuratury Generalnej do katalogu państwowych jednostek organizacyjnych, które są beneficjentami przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami pozwalającymi na nieodpłatne użytkowanie nieruchomości wchodzących w skład zasobu nieruchomości Skarbu Państwa.
Na tym posiedzeniu Senatu odbędzie się również drugie czytanie projektu uchwały w sprawie 30. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych “Solidarność”. Projekt tej uchwały został przygotowany przez senacką komisję rolnictwa i rozwoju wsi.
/IAR/Elżbieta Mamos