Radio Parlament
Section01

Pakiet atomowy uchwalony

migracja
migrator migrator 13.05.2011

Sejm uchwalił dwie rządowe ustawy stwarzających warunki prawne do wybudowania w Polsce elektrowni atomowej. Chodzi o ustawę – Prawo atomowe i ustawę o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej

Sejm uchwalił dwie  rządowe  ustawy stwarzających warunki prawne do wybudowania w Polsce elektrowni atomowej. Chodzi o ustawę – Prawo atomowe i ustawę  o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej.  Przyjęto wszystkie poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania.

Prawo atomowe określa wymogi bezpieczeństwa i kontroli przyszłych elektrowni atomowych. Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni jądrowych ustala  zasady przygotowania i realizacji inwestycji energetyki jądrowej. Stanowi, że decyzja o budowie elektrowni atomowej, zakładu przerobu wypalonego paliwa jądrowego, obiektu do przechowywania paliwa jądrowego i odpadów promieniotwórczych oraz obiekty wydobywania rud uranu i toru będzie  należała  wyłącznie do rządu. Inwestycje jądrowe będą miały status inwestycji publicznych. Ustawa zawiera  przepisy ustalające zasady odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości pod budowę elektrowni jądrowej. Tworzy też fundusz likwidacyjny na pokrycie kosztów związanych z likwidacją elektrowni jądrowej oraz z finansowaniem końcowego postępowania z wypalonym paliwem i odpadami promieniotwórczymi. Fundusz będzie zasilany z kwartalnych wpłat  jednostki organizacyjnej, która otrzyma zezwolenie na eksploatację elektrowni atomowej.

Ustawy mają wejść w życie 1 lipca i umożliwią rozpisanie przetargu na dostawcę technologii do siłowni elektrowni jądrowej.

Uchwalone dziś ustawy zamykają pierwszy etap programu rozwoju energetyki jądrowej. Do końca 2013 roku ma być wybrana lokalizacja oraz technologia budowy elektrowni atomowej. Do końca 2015 roku ma być gotowy projekt techniczny wraz ze wszystkimi uzgodnieniami i pozwoleniami. Rząd założył w swoim programie, że w 2020 roku ruszy pierwszy blok.

Ustawami zajmie się teraz Senat

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04