Podczas 77. posiedzenia Senat zajmie stanowisko w sprawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.Główne założenie ustawy, to zapewnienie rodzinom z problemami wsparcia, a tym samym ograniczenie odbierania im dzieci. Ustawa wprowadza funkcję asystenta rodziny, który ma pomóc w rozwiązywaniu problemów wychowawczych, wspierać w prowadzeniu domu i innych codziennych czynnościach. Jeśli konieczne będzie odebranie dzieci z rodziny biologicznej, powinny one trafiać do „rodzinnej pieczy zastępczej” co oznacza rodzinę zastępcza lub rodzinny dom dziecka. Ustawa umożliwia tworzenie tzw. rodzin pomocowych, które mają pomagać rodzicom zastępczym. Wprowadza także funkcję koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej, który sprawować ma opiekę nad rodzinami zastępczymi: m.in. pomagać w pracy z rodziną biologiczną, ułatwiać poszukiwanie specjalistycznego wsparcia, zgłaszać do ośrodków adopcyjnych dzieci z uregulowaną sytuacją prawną, pomagać usamodzielniającym się wychowankom. Ustawa przewiduje, że do instytucjonalnych placówek opiekuńczych trafiać mają tylko dzieci powyżej 10. roku życia, wymagające szczególnej opieki lub mające trudności z przystosowaniem się do życia w rodzinie. Młodsze dzieci będą mogły być umieszczane w tych placówkach tylko w wyjątkowych przypadkach, np. ze względu na stan zdrowia lub gdy przebywać by tam miały z rodzeństwem. W placówce nie będzie mogło przebywać więcej niż 14 wychowanków. Ustawa skraca procedury dotyczące adopcji, aby dzieci jak najkrócej czekały na adopcję.
W trakcie tego posiedzenia senatorowie zajmą się także ustawą Prawo geologiczne i górnicze.Wpływy z opłat eksploatacyjnych i koncesji geologicznych w 90 proc. będą trafiać do gmin, a 10 proc. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, tak zdecydował Sejm, uchwalając nowe Prawo geologiczne i górnicze. Dotychczas 40 procent otrzymywał NFOŚiGW. Większe wpływy do gmin z opłat eksploatacyjnych i koncesji geologicznych to wsparcie samorządów, dzięki któremu gminy będą mogły nadrobić zaległości w infrastrukturze. Nowa ustawa reguluje zasady wykonywania prac geologicznych, wydobywania kopalin ze złóż, podziemnego bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz podziemnego składowania odpadów. Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do unijnych dyrektyw regulujących warunki udzielania i korzystania z zezwoleń na poszukiwanie, badania i produkcję węglowodorów. Udzielenie koncesji na taką działalność będzie poprzedzone przetargiem. W katalogu kopalin, których właścicielem będzie Skarb Państwa, znalazły się węglowodory, węgiel kamienny i brunatny, rudy metali. Pozostałe kopaliny będą objęte własnością gruntową. Na poszukiwania np. wapieni, dolomitów, granitów, bazaltów, piasków i żwirów nie będą wymagane koncesje. Jedynym wymaganym dokumentem ma być decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych.
Senatorowie mają też zająć satnowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Głównym celem ustawy jest zmiana sposobu wykonywania zadań, prowadzenia kontroli i stosowania środków prawnych przez organy Państwowej Inspekcji Pracy .Procedury kontrolne zostaną uoproszczone, zwłaszcza te dotyczące kontroli legalności zatrudnienia. Sejm uchwalił ustawę na 91. posiedzeniu w dniu 28 kwietnia 2011 r. Zgodnie z nową ustawą organy PIP są uprawnione do nakazania pracodawcy wykonania badań i pomiarów czynników szkodliwych i uciążliwych w środowisku pracy. Za te badania zapłaci pracodawca.
PIP będzie mógł skontrolować nie tylko pracodawców i przedsiębiorców, ale także na inne podmioty nie będące pracodawcą ani przedsiębiorcą, które powierzają prace osobom fizycznym, w tym osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą. Część zmian w tej ustawie oprotestowały organizacje pracodawców, a Senat zaproponował do niej 4 poprawki.
Podczas 77. posiedzenia odbędzie się także drugie czytanie projektu uchwały z okazji 100-lecia Harcerstwa w Polsce. W projekcie uchwały senatorowie przypominają "22 maja 1911 roku Andrzej Małkowski we Lwowie wydał rozkaz powołujący pierwsze drużyny harcerskie.....Senat RP wyraża uznanie dla 100-letniej działalności polskiego harcerstwa....Chcemy, aby kolejne pokolenia polskiej młodzieży kontynuowały dzieło założycieli Harcerstwa - Andrzeja i Olgi Małkowskich. Dzieło to tak ważne dla naszego społeczeństwa, zasługuje na uznanie i wsparcie.
Mamy nadzieję, że przez długie, kolejne lata, Harcerstwo będzie wskazaniem dla młodych w podejmowaniu decyzji życia, wyzwaniem i polem służby, dla dobra naszego Narodu i Państwa."
IAR/Elżbieta Mamos