Radio Parlament
Section01

Nowa ustawa powodziowa - zapowiedź.

migracja
migrator migrator 25.05.2011

W czwartek /26.05/ w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

W czwartek /26.05/ w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Do tej pory, każdorazowo po wystąpieniu powodzi konieczne było uchwalanie specustawy i dokonywanie zmian w obowiązujących przepisach.  Rozwiązania zaproponowane w nowej ustawie mają charakter bardziej uniwersalny, dzięki czemu zapewnią sprawniejsze i szybsze udzielenie pomocy poszkodowanym przez żywioł powodzi – pisze rząd w uzasadnieniu do projektu.
W projekcie ustawy założono, że Rada Ministrów będzie każdorazowo określać w rozporządzeniu wykaz gmin lub miejscowości poszkodowanych w wyniku powodzi, w których zastosowanie będą miały szczególne rozwiązania określone w ustawie. Rodzina lub osoba samotnie gospodarująca, poszkodowana w wyniku powodzi, będzie mogła otrzymać jednorazowy zasiłek powodziowy do 2 tys. zł. Gdy wartość szkód nie przekroczy 2 tys. zł – zasiłek będzie wypłacany w wysokości odpowiadającej poniesionej szkodzie. Zasiłek będzie przyznawany niezależnie od dochodów. Decyzję o przyznaniu zasiłku będzie wydawał wójt (burmistrz, prezydent miasta) niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 2 dni (licząc od dnia wpłynięcia wniosku). Zaproponowano odstąpienie od trybu przetargowego przy zbywaniu nieruchomości Skarbu Państwa przeznaczonych na cele mieszkaniowe dla osób fizycznych poszkodowanych przez powódź. Pracownik będzie usprawiedliwiony, jeśli z powodu powodzi nie przyjdzie do pracy. Będzie mu wówczas przysługiwać prawo do odpowiedniej części minimalnego wynagrodzenia wypłacanego przez pracodawcę przez okres nie dłuższy niż 10 dni roboczych. Starosta, na wniosek bezrobotnego,  poszkodowanego powodzią, który nie zdążył sie zarejestrować, bo powódź mu w tym przeszkodziła, będzie mógł przyznać mu prawo do świadczenia w wysokości zasiłku dla bezrobotnych, finansowanego z Funduszu Pracy. Starosta będzie mógł także dokonać zwrotu ze środków Funduszu Pracy poniesionych przez pracodawcę (którego zakład został zniszczony) kosztów na wynagrodzenia, nagrody, składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnianych pracowników. Pracodawca, który ze względu na powódź musiał przejściowo zaprzestać prowadzenia działalności gospodarczej (lub istotnie ją ograniczył) będzie mógł uzyskać na ten cel nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Przewidziano możliwość udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych przedsiębiorcom poszkodowanym powodzią. Projekt zawiera również przepisy, umorzliwiające szybszą odbudowę, remont lub rozbiórkę urządzeń wodnych, uszkodzonych lub zniszczonych przez powódź – przez zniesienie obowiązku uzyskiwania dla takich urządzeń pozwolenia wodnoprawnego. Wprowadzono możliwość ubiegania się przez przedsiębiorców o pożyczki na usuwanie szkód majątkowych w prowadzonych przez nich firmach. Kolejne zmiany zakładają: likwidację Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (zadania prezesa KZGW przejmie Główny Koordynator Gospodarki Wodnej) oraz likwidację 7 regionalnych zarządów gospodarki wodnej (w ich miejsce powstanie 16 wojewódzkich zarządów gospodarki wodnej).
Założono, że Główny Koordynator Gospodarki Wodnej będzie podlegać ministrowi ds. gospodarki wodnej.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04