Radio Parlament
Section01

Czwartek /09.06/ w Sejmie -zapowiedź

migracja
migrator migrator 08.06.2011

Sejm - na wniosek klubu SLD - wysłucha dziś /9.06/ informacji rządu w sprawie stanu budowy dróg ekspresowych i autostrad na Euro 2012 w świetle planowanej rezygnacji z realizacji budowy autostrady A2 przez chińskie konsorcjum Covec.

Sejm -  na wniosek klubu SLD - wysłucha dziś /9.06/ informacji rządu w sprawie stanu budowy dróg ekspresowych i autostrad na Euro 2012 w świetle planowanej rezygnacji z realizacji budowy autostrady A2 przez chińskie konsorcjum Covec.

Wcześniej członkowie rządu odpowiadać będą na pytania posłów w sprawach bieżących. Pytania dotyczą m.in.  zachorowań  w  wyniku zatrucia bakterią Escherichia coli, niezapłaconych szpitalom należnych wypłat za świadczenia medyczne wykonane ponad limit. Jest też pytanie w sprawie włączenia obwodnic miast do płatnych odcinków dróg.

Po informacji rządu w sprawie stanu budowy dróg ekspresowych i autostrad na Euro 2012 odbędzie się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o nasiennictwie. Projekt budzi kontrowersje ze względu na zapisy dotyczące nasion roślin genetycznie zmodyfikowanych.  PiS uważa, że rząd tylnymi drzwiami chce wprowadzić do Polski GMO.

Posłowie ustosunkują się również do poprawek Senatu do ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Jedna z nich zakazuje homoseksualistom zakładanie rodziny zastępczej i prowadzenia rodzinnego domu dziecka . Helsińska Fundacja Praw Człowieka uważa, że poprawka ta może być niekonstytucyjna, gdyż wprowadza do aktu prawnego kryterium orientacji seksualnej. W tej sprawie Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała do Marszałka Sejmu list w którym powołuje się na art.32 ust.2 ustawy zasadniczej, który stanowi, że nikt nie może być dyskryminowany z jakiejkolwiek przyczyny.

Sejm rozpatrzy też poprawki Senatu do ustawy Prawo geologiczne i górnicze. Senat zgłosił do ustawy 52 poprawki. Jedna z nich zakłada, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie  otrzymywać 40 proc., a samorządy 60 proc. opłat eksploatacyjnych za wydobywanie złóż. Wcześniej sejm uchwali, że NFOŚiGW otrzyma 10 proc. opłaty eksploatacyjnej a samorządy 90 proc. Poprawkę Senatu pozytywnie zaopiniowały sejmowe komisje.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04