Radio Parlament
Section01

W Senacie o abonamencie

migracja
migrator migrator 15.06.2011

W Senacie trwa debata nad sprawozdaniem KRRiTV z działalności w roku 2010.

Prognoza ściągalności abonamentu na rok 2012 jest o wiele lepsza niż w roku 2011. Mimo to jest daleka od potrzeb – mówił Jan Dworak, przewodniczący KRRiTV.  

W Senacie trwa debata nad sprawozdaniem KRRiTV z działalności w roku 2010.

Jan Dworak przypomniał, że Polskie Radio jest największym beneficjentem abonamentu. Korzysta z niego w 80 procentach. Poinformował, że KRRiTV odbyła już jedno posiedzenie dotyczące podziału abonamentu. Nie powiedział o szczegółach, ale zapewnił, że Rada nie zapomni o Polskim Radiu. Zdaniem Jana Dworaka poprawę sytuacji finansowej mediów politycznych może zmienić jedynie ustawa.   KRRiTV może jedynie przekonywać i namawiać – to jedyne narzędzia jakimi dysponuje –mówił. Dzięki współpracy z Pocztą Polską udało się zahamować spadek wpływów abonamentowych. Współpraca z urzędami skarbowymi już tak dobrze się nie układa, bo ministerstwo finansów ma swoją własną interpretację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ściągalności abonamentu mówił  Dworak. Jego zdaniem zła sytuacja finansowa mediów publicznych jest przyczyną zbyt małej ilości programów misyjnych. Telewizja, by mieć pieniądze musi nadawać rozrywkę, musi upodobnić się do komercji – przekonywał.

Zdaniem Jana Dworaka media publiczne wymagają głębokiej reformy. Być może należy pomyśleć o jednym organizmie, wtedy koszty będą niższe-mówił.

Jan Dworak przyznał, że spada oglądalność programów TVP, bo w ogóle –   taka jest tendencja światowa - spada oglądalność programów ogólnych. Wzrasta natomiast oglądalność kanałów tematycznych. Przewodniczący KRRiTV poinformował, że za kilka dni w Internecie ruszy kanał tematyczny TVP Parlament. Zdaniem Jana Dworaka, Internet będzie za kilka lat naturalnym środkiem przekazu.   

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04