Radio Parlament
Section01

Sejm uchwalił zmianę ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

migracja
migrator migrator 01.07.2011

Sejm głosami PO i PSL i przy ostrym sprzeciwie PiS oraz SLD i PJN uchwalił ustawę o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Sejm głosami PO i PSL i przy ostrym sprzeciwie PiS oraz SLD i PJN uchwalił ustawę o zmianie ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Za przyjęciem ustawy głosowało 218 posłów, przeciw było 200, 7 wstrzymało się od głosu.

 Sejm przyjął trzy poprawki do sprawozdania komisji kultury. Sejm przyjął poprawkę PiS wykreślającą przepisy o zawieraniu przez młodych artystów umów o pracę na czas określony. W chwili obecnej artyści zatrudniani są  zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy. Przyjęta poprawka wykreśla też inny kontrowersyjny przepis mówiący, że artysta  musiałby uzyskać zgody  pracodawcy na pracę przy innym przedsięwzięciu artystycznym. Posłowie, w tym z PO, poparli również poprawkę PSL , by biblioteki publiczne mogły być łączone z innymi instytucjami kultury, jeżeli połączenie nie spowoduje uszczerbku w wykonywaniu dotychczasowych zadań.

Przed głosowanie całości ustawy, Sejm głosami 195 do 196 przy 29 wstrzymujących się odrzucił wniosek opozycji o odrzucenie projektu ustawy. W tej sytuacji Jerzy Wenderlich z SLD złożył wniosek o reasumpcję głosowania. Wniosek uzasadnił niesprawnością urządzeń do głosowania. Zebrał się Konwent Seniorów, który nie przychylił się do wniosku o reasumpcję.

Ustawa dzieli instytucje kultury na instytucje artystyczne i inne instytucje takie jak muzea, biblioteki czy domy kultury. Wprowadza też jednolite dla wszystkich instytucji pojęcie sezonu artystycznego. Nie będzie to rok kalendarzowy lecz okres od 1 września do 31 sierpnia. Ma to uporządkować zasady zatrudniania artystów, ułatwić tworzenie planów i uporządkować normy rządzące rynkiem transferów artystycznych.  Ustawa zakłada też możliwość łączenia różnych instytucji kultury, również muzeów i bibliotek z wyjątkiem bibliotek szkolnych.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04