Radio Parlament
Section01

SUMA Sejm - komisja - Blida

migracja
migrator migrator 26.07.2011

Komisja śledcza, badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy, przyjęła raport końcowy i zakończyła pracę. Raport zawiera wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.


Komisja śledcza, badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy, przyjęła raport końcowy i zakończyła pracę. Raport zawiera wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu byłego premiera Jarosława Kaczyńskiego i byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Za raportem, przygotowanym przez przewodniczącego komisji Ryszarda Kalisza głosowali: sam Ryszard Kalisz, posłowie Platformy Obywatelskiej Tomasz Tomczykiewicz, Marek Wójcik i Danuta Pietraszewska oraz Tadeusz Sławecki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciwko posłowie Prawa i Sprawiedliwości Anna Zalewska i Wojciech Szarama. Posłowie PiS zapowiedzieli zgłoszenie zdania odrębnego do raportu. Raport wraz ze zdaniem odrębnym zostanie przedstawiony Sejmowi prawdopodobnie 17 lub 18 sierpnia. Zrobi to Ryszard Kalisz.
Raport zawiera też wniosek o odpowiedzialność karną dla Zbigniewa Ziobry, dla byłego szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bogdana Święczkowskiego, jego zastępcy Grzegorza Ocieczka, dla Naczelnika Wydziału Postępowań Karnych Delegatury ABW w Katowicach oraz jego przełożonych. Raport zawiera również wnioski legislacyjne.
Wcześniej komisja głosami PO, SLD i PSL odrzuciła wszystkie merytoryczne poprawki PiS, w tym poprawki wykreślające wnioski o postawienie przed Trybunałem Stanu Kaczyńskiego i Ziobro. Posłowie PiS w uzasadnieniu do poprawek napisali, że „stanowią one realizację zamierzeń politycznych autora dokumentu i winny zostać skreślone jako nierzetelne oraz pozbawione merytorycznego uzasadnienia”.
Komisja przyjęła jedynie kilka redakcyjnych poprawek PiS. Komisja przyjęła też wszystkie poprawki zgłoszone przez PO, PSL oraz autopoprawki Ryszarda Kalisza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Kilka poprawek łagodzi wnioski Ryszarda Kalisza, kilka je wzmacnia. Ryszard Kalisz podziękował wszystkim członkom komisji, pracownikom sekretariatu, legislatorom i dziennikarzom. Wyraził nadzieję, że niezależnie od sporów, komisja przyczyni się do tego, by państwo demokratyczne było również państwem prawa. Kalisz powiedział po posiedzeniu, że komisja przyjęła wiarygodny raport ze swych prac. Wyjaśnił, że w poprawkach PiS mało było polemiki merytorycznej, a tylko odrzucanie z góry wszystkiego. Polityk SLD mówi, że wnioski o postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry zostaną przygotowane po przedstawieniu raportu na forum Sejmu. Nastąpi to najprawdopodobniej na przyszłym posiedzeniu Izby. Wojciech Szarama uważa, że raport z prac komisji, badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy, został napisany na zamówienie polityczne. Jego zdaniem, przyjmowanie przez komisję poprawek bez żadnej refleksji, bez chwili zastanowienia się jest kompromitujące. Dodał, że zamykane są usta ludziom, którzy mają inne zdanie niż przewodniczący komisji. "Źle śie stało, że członkowie Platformy Obywatelskiej zgodzili się na konwencję: Ryszard Kalisz show" - powiedział Szarama. Dodał, że raport jest kłamliwym materiałem przedwyborczym. Poseł podkreślił, że 3,5 roku pracy komisji zostało zaprzepaszczone. Poseł Platformy Obywatelskiej Marek Wójcik uważa, że Trybunał Stanu powinien zająć się wnioskami z raportu. Polityk uważa, że jeśli uzasadnienie do wniosku postawienie przed Trybunałem polityków PiS zostanie "solidnie" przygotowane, to posłowie PO się pod nim podpiszą. Wójcik podkreśla, że komisja obnażyła pewne negatywne mechanizmy, jakie działały za czasów poprzedniego rządu.
Zbigniew Ziobro uznał raport za dokument "pełen insynuacji napisany na potrzeby wyborcze". Ziobro, obecnie eurodeputowany PiS, na konferencji w Sejmie skrytykował raport sporządzony przez Ryszarda Kalisza. "Stworzył pełen rozmaitych konfabulacji sprzeczny z ustaleniami, które sam poczynił w trakcie komisji śledczej" - mówił Ziobro o Kaliszu. Dodał, że potrzeba wyborcza w kampanii zwyciężyła nad potrzebą odpowiedzialności i troski o państwo i powagę jego instytucji.
IARwcześniejsze/zm/Siekaj
Section02
Section03
Section04