Radio Parlament
Section01

Ustawa o nasiennictwie – debata w Senacie

migracja
migrator migrator 27.07.2011

Senacka komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioskowała o odrzucenie ustawy o nasiennictwie w całości. Podczas debaty senatorowie zgłosili do ustawy wiele poprawek, co oznacza, że wraca ona do senackiej komisji rolnictwa.

1 lipca br. Sejm przyjął ustawę o nasiennictwie. W głosowaniu posłowie odrzucił poprawki PiSu, by nie wpisywać do krajowego rejestru odmian genetycznie modyfikowanych . Brak tego zapisu otwiera, zdaniem opozycji, furtkę do wprowadzenie roślin genetyczne modyfikowanych na polski rynek.

Poza tym znowelizowana ustawa ustanawia między innymi przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego oraz zasady jego etykietowania i oznaczania. Ponadto określa, że rejestracją odmian roślin uprawnych zajmuje się, tak jak obecnie, Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych.

Podczas debaty senator Ireneusz Niewiarowski /PO/ przypomniał, że na ustawę czeka wielu polskich rolników, a zapisy związane z roślinami GMO stanowią tylko ułamek regulacji zawartych w tej ustawie. W podobnym tonie wypowiadał się wiceminister rolnictwa Jarosław Wojtowicz, podkreślając także,   w znowelizowanej ustawie o nasiennictwie  jest zapis, który pozwala ministrowi rolnictwa „w drodze rozporządzenia  wprowadzić zakaz  stosowania materiału siewnego  określonych odmian wpisanych do wspólnotowych  katalogów, kierując się ich nieprzydatnością  do uprawy w warunkach klimatycznych RP lub koniecznością uniknięcia zagrożeń  zdrowia ludzi lub zwierząt lub środowiska”. Zdaniem wiceministra, ten zapis pozwoli na zablokowanie uprawy roślin GMO w Polsce i jednocześnie uniknięcia płacenia kar nałożonych przez  Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Senacka komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi wnioskowała o odrzucenie tej ustawy w całości. Podczas debaty senatorowie zgłosili do ustawy wiele poprawek, co oznacza, że wraca ona do senackiej komisji rolnictwa.

/IAR/ Elżbieta Mamos

 

Section02
Section03
Section04