Ustawa o spreadach może być odrzucona przez Trybunał Konstytucyjny – uważa senator Grzegorz Czelej. Podziela on zastrzeżenia Związku Banków Polskich, że ustawa narusza zasadę nie działania prawa wstecz, ogranicza swobodę zawierania umów ograniczając swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz narusza konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych. Senator Czelej powiedział, że ze względu na tempo prac, do tych zastrzeżeń nie ustosunkowało się senackie biuro legislacyjne.
Senator poddał w wątpliwość sens uchwalenia ustawy. Jego zdaniem dla kredytobiorcy ważny jest kurs np. franka a nie wysokość marzy bankowej. W ostatnim czasie kurs ten wzrósł o ok. 1,5 złotego – mówił. Tymczasem ustawa dotyczy jedynie marży wynoszącej kilka groszy; nie porusza spraw kursowych. Senator uważa, że na ustawie zyskają jedynie duże firmy biorące wysokie kredyty w walucie obcej. Mimo tych uwag, senator będzie głosował za przyjęciem ustawy przez Senat.
Senat rozpatrzył uchwaloną w ub. tygodniu przez Sejm nowelizację ustawy Prawo bankowe i ustawy o kredycie konsumenckim. Do ustawy nie zgłoszono poprawek. Formalnie uchwałę w tej sprawie Senat podejmie pod koniec posiedzenia.
Ustawa przewiduje, że spłata kredytu zaciągniętego w walucie obcej może nastąpić w walucie w której kredyt został zaciągnięty. Bank nie będzie mógł z tego tytułu pobierać żadnych opłat. Nie będzie też mógł wprowadzić dodatkowych ograniczeń ani zobowiązywać kredytobiorcę do nabycia waluty od określonego podmiotu. Ustawa dotyczy każdego rodzaju kredytu zaciągniętego w walucie obcej. Dotyczy kredytów już zaciągniętych oraz przyszłych.
Celem ustawy jest stworzenie mechanizmów wymuszających obniżenie marży bankowej przy ustalaniu różnicy kursów kupna i sprzedaży walut przy spłacie kredytów walutowych.
IAR/Danuta Zaczek/radio Parlament