Radio Parlament
Section01

Szkoła w Dęblinie nie będzie Akademią.

migracja
migrator migrator 19.08.2011

Kluby P.O. i SLD poprą weto prezydenta do ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie. Za ponownym uchwaleniem ustawy opowiedziały się kluby PiS i PSL oraz kluby PJN i SdPl.

Kluby P.O. i SLD poprą weto prezydenta do ustawy o utworzeniu Akademii Lotniczej w Dęblinie. Za ponownym uchwaleniem ustawy, czyli za odrzucenie weta, opowiedziały się kluby PiS i PSL oraz kluby PJN i SdPl. Do odrzucenia weta potrzeba większości 3/5 czyli 276 głosów, przy założeniu pełnej frekwencji. Przeciwnicy weta nie dysponują taką większością. Wszystko wskazuje więc na to, że weto zostanie przyjęte.

Zawetowana w marcu br. przez Prezydenta ustawa o Akademii Lotniczej w Dęblinie miała powstać z połączenia dęblińskiej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. Sprzeciw wobec ustawy Prezydent uzasadnił zbytnim rozproszeniem uczelni wojskowych. Zdaniem prezydenta ustawa nie spełnia wymogów ogólnej tendencji konsolidacji szkolnictwa wojskowego.   Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który podczas debaty reprezentował Prezydenta powiedział, że celem weta jest danie czasu na refleksję nad reformą całego szkolnictwa wojskowego. Koziej przekonywał, że z chwilą, gdy uczelnie wojskowe zostaną przekształcone w akademie, to podstawową ich troską będzie pozyskiwanie jak największej liczby studentów cywilnych. „Już teraz dowódcy Sił Zbrojnych maja zbyt mały wpływ na szkolenie wojskowych” – mówił Koziej.

Podczas debaty posłowie wyrażali niepokój o los szkoły Dęblińskiej. Wątpliwości te rozwiał Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON. Zapewnił, że w rządzie nie ma intencji osłabienia szkoły w Dęblinie. Poinformował, że nie ma oficjalnego stanowiska rządu, ale MON przychyla się do weta Prezydenta.

Sejm uchwalił zawetowaną ustawę prawie jednogłośnie. Połączone komisje obrony narodowej oraz komisja edukacji, nauki i młodzieży rekomendowały odrzucenie weta prezydenta. Kilka dni temu Prezydent odbył rozmowy z szefami klubów. Już wtedy było wiadomo, że weto zostanie przyjęte. Sytuację Tadeusz Sławecki z PSL skwitował słowami: - większego absurdu nawet Mrożek by nie wymyślił. Zarzucił szefowi  BBN-u, że uczestnicząc w pracach nad projektem nigdy nie dał do zrozumienia, że prezydent jest ustawie nieprzychylny. Poseł wyraził wątpliwość czy istnieje współpraca między resortem obrony a Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Wątpliwości te podzieliła Izabella Sierakowska i zaapelowała do szefów MON i BBN o współpracę. Jarosław Żaczek z PiS zasugerował, ze Akademia została przehandlowana za stanowisko ministra obrony narodowej dla kogoś z Sojuszu. Te słowa oburzyły przewodniczącego komisji obrony narodowej, Stanisława Wziątka z SLD. „Spuszczam zasłonę milczenia na oskarżenie o handel polityczny” – powiedział. Poseł zapewnił, że szkoła w Dęblinie to wielka wartość, którą trzeba wzmacniać.

Uczelnie wojskowe kształcę ok. 800 studentów rocznie. Większość z nich otrzymuje tytuł licencjata. Tylko starsi oficerowie, od majora wzwyż są zobligowani do posiadania tytułu magistra.

Głosowanie przewidziano w wieczornym bloku głosowań.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

 

Section02
Section03
Section04