Radio Parlament
Section01

Sejm – szkolnictwo zawodowe

migracja
migrator migrator 19.08.2011

Sejm zaakceptował wszystkie poprawki Senatu do ustawy o systemie oświaty. Mają one charakter porządkowy, redakcyjny i legislacyjny.


Sejm zaakceptował wszystkie poprawki Senatu do ustawy o systemie oświaty. Mają one charakter porządkowy, redakcyjny i legislacyjny.

W nowelizacji ustawy o systemie oświaty zapisano, że nauka w technikach i zasadniczych szkołach zawodowych, tak jak w przypadku liceów ogólnokształcących, będzie powiązana z nauką w gimnazjach.
W I klasie liceum, technikum i zasadniczej szkoły zawodowej uczniowie, niezależnie od tego, w jakim typie szkoły będą się uczyć, poznają te same treści, obowiązywać ich bowiem będzie na tym etapie edukacji ta sama podstawa programowa nauczania. Dlatego absolwenci zreformowanych zasadniczych szkół zawodowych będą mogli kontynuować naukę w liceach ogólnokształcących dla dorosłych od razu od II klasy tego liceum.
Odejdzie się od nauki konkretnych zawodów na rzecz zdobywania konkretnych kwalifikacji wymaganych w zawodach lub do wykonywania konkretnych prac. Egzaminy na poszczególne kwalifikacje nie będą przeprowadzane po zakończeniu nauki w szkole, tak jak obecnie jest przeprowadzany egzamin zawodowy, lecz na różnych etapach nauki. W przypadku egzaminu przeprowadzanego w zakresie jednej kwalifikacji uczeń będzie uzyskiwał świadectwo zdobycia tej kwalifikacji, a po zdobyciu wszystkich kwalifikacji wymaganych w danym zawodzie dostanie dyplom to potwierdzający.
W nowelizacji zapisano też m.in., że szkoły zawodowe będą mogły łączyć się w centra kształcenia ustawicznego po to, żeby łatwiej zdobywać nowy sprzęt do praktyk oraz że w systemie szkolnictwa przestaną istnieć licea uzupełniające, technika uzupełniające oraz licea profilowane, które będą stopniowo wygaszane.
Nowelizacja ustawy ma wejść w życie 1 września 2012 r., gdy do I klas szkół ponadgimnazjalnych, w tym techników i zasadniczych szkół zawodowych, pójdzie pierwszy rocznik obecnych gimnazjalistów, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową nauczania.
Ustawa czeka na podpis prezydenta.

/IAR/ Elżbieta Mamos

  • Zobacz więcej na temat:
  • IAR
Section02
Section03
Section04