Radio Parlament
Section01

Wyzwania stojące przed polską oświatą

migracja
migrator migrator 31.08.2011

Jakie są działania rządu ukierunkowane na rozwiązywanie problemów stających przed polską oświatą? To temat dzisiejszej informacji bieżącej w Sejmie, o który wnioskował klub SLD.

Jakie są działania rządu ukierunkowane na rozwiązywanie problemów stających przed polską oświatą? To temat dzisiejszej informacji bieżącej w Sejmie, o który wnioskował klub SLD. Poseł Krystyna Łybacka/SLD/ pytała o program wyrównywania szans dla dzieci i proponowała, by objąć subwencja oświatową dzieci w wieku przedszkolnym. Mówiła też , by ograniczać likwidacje szkół, przypomniała, że w tym roku likwidacji ma ulec 355 szkól. Krystyna Łybacka podniosła też problem zbyt wysokich cen podręczników i niedożywnienia polskich dzieci. W jej ocenie 2 mln naszych dzieci głoduje, a tylko 1/3 dzieci w wieku szkolnym wyjechała w tym roku na wakacje.

Poseł Stanisław Kalemba/PSL/ i poseł Ryszard Zawadzki /PO/ pytali o kwestię szkolnictwa zawodowego, praktycznej nauki zawodu i dostosowania kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy. Poseł Lech Sprawka z PiS podniósł sprawę wzrostu liczby przestępstw, których sprawcami są uczniowie.

Na pytania posłów odpowiadała minister Katarzyna Hall. Przypomniała, że jutro rok szkolny rozpocznie 5 mln 474 tys. dzieci. Program wyrównywania szans obejmuje 515 tys. uczniów , a rząd przeznaczył na ten program 115 mln zł i ta kwota jest co roku zwiększana. Odnosząc się do kwestii likwidacji szkól minister Hall powiedziała, że choć mamy teraz niż demograficzny i w ostatnich trzech latach liczba dzieci w szkoła zmniejszyła się o 20 procent, to liczba szkół zmniejszyła się tylko o 6 procent. Poprawiają się warunki pracy w szkołach, zmniejsza się liczebność klas zarówno w szkołach podstawowych jaki i w gimnazjach. Objęcie obowiązkiem szkolnym 6-latków jest zgodne z nowoczesnym tendencjami oświatowymi i pozwoliło na wolniejsze zmniejszanie stanu zatrudnienia w szkołach. Obecnie już w 84 procentach polskich szkół  uczą się 6-latki. W kwestii szkolnictwa zawodowego: są przygotowane rozporządzenia, powiedziała minister Hall, które od 1 września 1012 r. zmienią i unowocześnią kształcenie zawodowe. Swoje wystąpienie Katarzyna Hall zakończyła stwierdzeniem, że  będzie zabiegać o to , by każde polskie dziecko uczyło się według dobrych programów i w dobrych warunkach.

/IAR/Elżbieta Mamos

 

 

 

 

Section02
Section03
Section04