Do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi Senat wprowadził dwie poprawki. Jedna z nich wskazuje, że świadczeń uzyskanych w związku z powodzią nie wlicza się do dochodu, od wysokości którego odrębne przepisy uzależniają uzyskanie świadczeń o charakterze socjalnym, ulg, dodatków i zwolnień, w tym pochodzących z funduszu alimentacyjnego. Druga doprecyzowuje, że dotację na pokrycie strat wynikających z utraty lub trwałego uszkodzenia specjalistycznego sprzętu używanego podczas działania ratowniczego prowadzonego w trakcie powodzi otrzymuje ochotnicza straż pożarna, a nie właściwa gmina.
Nowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi zastępuje przepisy przyjmowane do tej pory incydentalnie - po powodziach z 1997 i 201 roku.
Zgodnie z ustawą, rząd będzie wydawał rozporządzenie z wykazem gmin i miejscowości dotkniętych powodzią lub innymi klęskami, w których przez okres do 12 miesięcy będą obowiązywały specjalne przepisy dotyczące usuwania skutków tych zdarzeń.
Ustawa dotyczy osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które poniosły szkody majątkowe na skutek powodzi albo utraciły możliwość korzystania z nieruchomości lub lokalu. W takich sytuacjach osoby fizyczne otrzymają bezzwrotny zasiłek w wysokości 2 tys. Decyzję w tej sprawie będzie podejmować gmina w ciągu dwóch dni od wpłynięcia wniosku o pomoc.
Ustawa stanowi również, że starostowie będą mogli wypłacać pracodawcom poszkodowanym w powodzi pieniądze z Funduszu Pracy pokrywające koszty wynagrodzeń, nagród oraz składek na ubezpieczenie społeczne bezrobotnych, którzy zostali skierowani do nich do pracy.
Przepisy umożliwiają także samorządom na odstąpienie od trybu przetargowego przy zbywaniu nieruchomości przeznaczonych na cele mieszkaniowe na rzecz poszkodowanych na skutek powodzi.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament