Radio Parlament
Section01

Ustawa chroniąca przed bankructwem dewelopera czeka na podpis prezydenta.

migracja
migrator migrator 16.09.2011

W Sejmie odbyło się głosowanie poprawek Senatu do ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

W Sejmie odbyło się głosowanie poprawek Senatu do ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Przyjęta została poprawka Senatu, by w art.4 zastąpić umowę ubezpieczenia gwarancją bankową. Zdaniem senatorów rozwiązanie to jest bardziej adekwatne dla zabezpieczenia interesów nabywcy. Przeciw tej poprawce głosowali posłowie PiS mówiąc, że jest ona niekorzystna dla nabywcy mieszkania.
Inna z przyjętych poprawek zmierza do tego, by w przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej, wypłacie przez bank na rzecz nabywcy podlegały jedynie należne mu środki pozostałe na mieszkaniowym rachunku powierniczym. Kolejna nakłada na Radę Ministrów obowiązek dokonania przeglądu funkcjonowania ustawy i przedłożenia Sejmowi informacji o skutkach jej obowiązywania..
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zabezpiecza nabywcę mieszkania lub domu przez bankructwem dewelopera.
Ustawa w pierwotnym przedłożeniu miała  chronić nabywcę mieszkania lub domu przed bankructwem dewelopera lub bankructwem banku, w którym prowadzony jest rachunek dewelopera.  Podczas głosowania w sejmie przyjęto jednak poprawkę PO, by wykreślić z ustawy artykuł 35, który stanowił o zabezpieczeniu rachunku powierniczego na wypadek upadku banku. Jak wyjaśniła Aldona Młyńczak, sprawozdawca ustawy okazało się, że przepisy, które posłowie pierwotnie umieścili w projekcie są niezgodne z prawem unijnym. Pozostały w ustawie przepisy chroniące  przed bankructwem dewelopera.
Ustawa przewiduje również, że umowy z deweloperami będą zawierane w formie aktu notarialnego. Pieniądze wpłacane przez klienta trafią na rachunek powierniczy w banku. Z tego rachunku bank będzie wypłacał deweloperowi pieniądze zgodnie z harmonogramem prac. W ten sposób z pieniędzy klienta deweloper nie będzie mógł finansować innych inwestycji. W razie upadłości dewelopera budowę dokończy syndyk lub nadzorca sądowy.
Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04