Radio Parlament
Section01

Porażka niezależnych kandydatów w wyborach do Senatu.

migracja
migrator migrator 10.10.2011

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Tomasz Słomka uważa, że wstępne wyniki wyborów do Senatu świadczą o porażce niezależnych kandydatów.

Politolog z Uniwersytetu Warszawskiego Tomasz Słomka uważa, że wstępne wyniki wyborów do Senatu świadczą o porażce niezależnych kandydatów. Według najnowszych niepełnych jeszcze danych z PKW Platforma Obywatelska zdobyłaby 63 mandaty, Prawo i Sprawiedliwość - 31, PSL - 2, wszedł by również Kazimierz Kutz, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Borowski oraz kandydat komitetu wyborców Rafała Dutkiewicza - wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski.

Tomasz Słomka w rozmowie z IAR przypomina, że wielu komentatorów zapowiadało rewolucję w Senacie po wprowadzeniu jednomandatowych okręgów wyborczych. Politolog zauważa, że nic takiego się nie stało. Według Tomasza Słomki, wyniki kandydatów do Senatu mogą sugerować, że w Polsce rozwija się system dwupartyjny.

Politolog wylicza, że z pośród 46 kandydatów startujących z list Obywateli do Senatu oraz niezależnych list popartych przez ten komitet do izby wyższej dostał się tylko jeden kandydat. Tomasz Słomka twierdzi, że nadal Polacy przede wszystkim wolą głosować na partie polityczne, a nie na konkretnych ludzi.

"To jest pewna wygoda wyborcy. On wie głosując na kandydata powiązanego z partią, czego może się spodziewać po danym ugrupowaniu" - zauważa wykładowca UW.

Politolog przypomina, że po raz pierwszy do Senatu wybieraliśmy kandydatów w jednomandatowych okręgach. Tomasz Słomka zaznacza, że skuteczność tej zmiany w ordynacji wyborczej będzie można ocenić dopiero po przeprowadzeniu kilku głosowań. Ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych ogłosi jutro Państwowa Komisja Wyborcza.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Tomasz Majka/dj

Section02
Section03
Section04