Radio Parlament
Section01

SLD domaga się informacji rządu o wydarzeniach w stolicy 11 listopada

migracja
migrator migrator 14.11.2011

Klub SLD złożył w poniedziałek w Sejmie wniosek o informację rządu na temat wydarzeń 11 listopada w Warszawie.

Klub SLD złożył w poniedziałek w Sejmie wniosek o informację rządu na temat wydarzeń 11 listopada w Warszawie. Posłowie SLD chcą się m.in. dowiedzieć, dlaczego władze stolicy zezwoliły "na odbycie w jednym miejscu i czasie wrogo do siebie nastawionych manifestacji".

Jak napisano w uzasadnieniu wniosku, który poznała PAP, "tegoroczne Święto Niepodległości w większości obchodzone w sposób godny i z poszanowaniem dla naszej historii zakłóciły wydarzenia, które miały miejsce tego dnia w Warszawie, i które przyćmiły radosny i podniosły charakter obchodów".

"Zdaniem wielu ekspertów z dziedziny prawa, prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz mogła skorzystać z istniejących przepisów prawa, by nie dopuścić do konfrontacji. Tak się jednak nie stało. Nie akceptujemy tłumaczenia władz Warszawy, zrzucających całą odpowiedzialność za zaistniałą sytuacje na złe prawodawstwo" - podkreślili autorzy wniosku.

W ich opinii, mające miejsce 11 listopada awantury "spowodowane zostały m.in. przez brak zastosowania odpowiednich przepisów" ustawy o zgromadzeniach.

"Szczególnie dziwi nas, dlaczego urzędnicy zezwolili na odbycie w jednym czasie i w jednym miejscu wrogo do siebie nastawionych manifestacji. Z uwagi na fakt, iż skala zamieszek i chuligańskich burd wymierzonych w mieszkańców stolicy, siły porządkowe i dziennikarzy była na tyle znacząca, uważamy, że rząd powinien przedstawić na forum Sejmu informację rządu w tej bulwersującej opinię publiczną sprawie" - czytamy we wniosku.

Rzecznik klubu Sojuszu Dariusz Joński poinformował też na poniedziałkowej konferencji prasowej, że posłowie SLD ponownie złożą w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu karnego w sprawie ścigania za tzw. mowę nienawiści. "Nasze Święto Niepodległości niewątpliwie przegrało - przegrało z chuligaństwem. Proponujemy więc projekt ustawy, który będzie karał za słowa nienawiści (...) Uważamy, że Sejm powinien jak najszybciej zająć się tym projektem" - mówił Joński.

Jak dodał, słowa nienawiści często prowadzą do przemocy - tak - w jego opinii - stało się właśnie 11 listopada w Warszawie.

Projekt SLD w sprawie karania za tzw. mowę nienawiści trafił już pod obrady Sejmu w ubiegłej kadencji. Odbyło się pierwsze czytanie, posłowie nie ukończyli jednak pracy nad nim. Projekt przewiduje m.in. zmiany w artykułach 119, 256 i 257 Kodeksu karnego, które dotyczą m.in. sankcji za publiczne znieważenie, stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej, a także nawoływanie do nienawiści. Chodzi o dodanie w każdym z tych przepisów słów: "jak również ze względu na płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność bądź orientację seksualną".

W piątek z okazji Święta Niepodległości w Warszawie odbył się m.in. wiec "Kolorowa Niepodległa" zorganizowany przez Koalicję Porozumienie 11 listopada, a także "Marsz Niepodległości" zorganizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską. W wyniku starć z policją zatrzymano 210 osób. 40 funkcjonariuszy zostało lekko rannych. Do szpitali przewieziono 30 osób, które odniosły obrażenia. Miasto oszacowało wstępnie straty na 72 tys. zł. PAP

Section02
Section03
Section04