Radio Parlament
Section01

Marszałek Ewa Kopacz o obradach Sejmu

migracja
migrator migrator 14.12.2011

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oświadczyła, że nie udało się opracować jednolitego tekstu uchwały w tej sprawie, którą Sejm mógłby przyjąć przez aklamację.

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz oświadczyła, że nie udało się opracować jednolitego tekstu uchwały w tej sprawie, którą Sejm mógłby przyjąć przez aklamację. Dwa projekty uchwał zostały skierowane do Komisji kultury. Ewa Kopacz wyraziła nadzieję, że opracuje ona tekst uchwały.

Marszałek Sejmu zapowiedziała, że po Nowym Roku rząd rozpocznie ofensywę legislacyjną. Do konsultacji społecznych mają w tym miesiącu trafić projekty ustaw zdrowotnych; ustawa o zdrowiu publicznym, o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, o ubezpieczeniach dodatkowych oraz o świadczeniach finansowanych ze środków publicznych.

Ewa Kopacz powiedziała, że jako lekarz jest przeciwna legalizacji tak zwanych miękkich narkotyków, czego domaga się Ruch Palikota.

Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się ważnymi dokumentami regulującymi finanse publiczne. Na dziś zaplanowano drugie czytanie ustawy okołobudżetowej oraz pierwsze czytanie przyszłorocznego budżetu.

W ustawie okołobudżetowej zapisano podwyżkę akcyzy na olej napędowy i tytoń, a także likwidację tak zwanych lokat antybelkowych. Wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe o 4 procent ma zwiększyć wpływy do budżetu państwa o blisko 250 milionów złotych rocznie, natomiast wyższa akcyza na paliwo to dodatkowe 2 miliardy 200 milionów złotych rocznie w państwowej kasie. Ministerstwo finansów, które wnioskowało o zmiany tłumaczy je koniecznością dostosowania do wymagań Unii Europejskiej. Ustawa okołobudżetowa zakłada też między innymi zamrożenie wynagrodzeń w budżetówce. W dokumencie zapisano również uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie tak zwanego podatku Belki. Dzięki wprowadzeniu zasady zaokrąglania podatku w górę nie będzie możliwe zakładanie lokat jednodniowych, z których niewielki zysk jest zaokrąglany do zera. Zmiana prawa w tym zakresie zwiększy wpływy do budżetu o niecałe 400 milionów złotych rocznie.

Posłowie zajmą się również projektem ustawy budżetowej na 2012 rok. Przyjęty przez rząd projekt budżetu zakłada 2 i półprocentowy wzrost PKB, 35-miliardowy deficyt budżetowy, inflację na poziomie 2,8 procent, a bezrobocie na koniec przyszłego roku ma wynieść 12,3 procent. Celem rządu obniżenie w przyszłym roku deficytu sektora finansów publicznych poniżej 3 procent. W budżecie przewidziano też podwyżki dla policjantów i żołnierzy o 300 złotych od lipca 2012 roku.

 

IAR/dw/zr

Section02
Section03
Section04