Radio Parlament
Section01

"Nie byłem zainteresowany sprawą automatów"

migracja
migrator migrator 29.01.2010

Rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji śledczej wyjaśniającej tak zwaną aferę hazardową. Komisja przesłucha Adama Szejnfelda i Pawła Szałamachę.

Były wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld w ramach przysługującej mu swobodnej wypowiedzi przedstawił kalendarium prac nad ustawą hazardową. Robił to bardzo szczegółowo, podając sygnatury dokumentów i obficie cytując wypowiedzi urzędników.

Adam Szejnfeld zapewnił, że jego udział w pracach nad ustawą hazardową był jawny, formalny i zawsze pisemny. Polityk Platformy Obywatelskiej powiedział też, że nie był szczególnie zainteresowany sprawą automatów do gier.

Adam Szejnfeld - odnosząc się do roli Ministerstwa Gospodarki w pracach nad ustawą hazardową - powiedział, że intencją resortu była dbałość o interes budżetu i walka z szarą strefą. Ministerstwo dążyło także - przekonywał Szejnfelda - do zminimalizowania biurokracji i dbało o poprawność legislacyjną.

Były wiceminister gospodarki podkreślił również, że stanowiska ministerstwa odnośnie ustawy hazardowej nie były prywatnymi opiniami ministra, wiceministrów i urzędników, ale oficjalnym stanowiskiem resortu. Dodał, że stanowiska te były poprzedzone notatkami służbowymi i podpisywane były przez dwie albo trzy osoby.

Adam Szejnfeld powiedział, że zarówno wobec resortu, w którym pracował, jak i pod jego adresem pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji i nieuprawnionych insynuacji, dotyczących procesu legislacyjnego projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych.

"W sprawie, która jest przedmiotem obrad wysokiej komisji, w debacie publicznej pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji oraz nieuprawnionych insynuacji kierowanych wobec ministra gospodarki, wobec mojej osoby w zakresie udziału resortu gospodarki w procesie legislacyjnym, dotyczącym projektu nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych" - mówił Szejnfeld.

Dodał, że także w zeznaniach niektórych świadków pojawiają się bezpodstawne sugestie i oceny. Jego zdaniem są one spowodowane brakiem wiedzy o szczegółach procesu przygotowywania stanowisk ministra gospodarki do projektów ustaw.

Szejnfeld zaznaczył, że od 2007 roku do Ministerstwa Gospodarki wpłynęło kilka projektów nowelizacji ustawy hazardowej - w kolejności chronologicznej: projekt z 7 lutego 2007 (nie zawierał propozycji wprowadzenia dopłat), z 14 maja 2007 (są dopłaty), z 15 maja 2007 r. (są dopłaty), z 28 kwietnia 2008 r. (nie ma dopłat), z 26 czerwca 2008 r. (są dopłaty), z 5 sierpnia 2008 r. (są dopłaty), z 3 października 2008 r. (są dopłaty), z 31 marca 2009 r. (są dopłaty).

Adam Szejnfeld już na początku października zapewniał, że jego udział w procesie legislacyjnym spornej ustawy był jawny, przejrzysty i formalny. Polityk tłumaczył, że reprezentował w tej sprawie stanowisko ministra gospodarki Waldemara Pawlaka i podpisywał opinie przygotowywane przez doradców i pracowników ministerstwa.

Przed komisją ma w piątek stanąć również były wiceminister skarbu państwa w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Paweł Szałamacha. W połowie stycznia jego ówczesny zwierzchnik, minister Wojciech Jasiński zeznał przed komisją śledczą, że Szałamacha w jego zastępstwie prowadził prace nad ustawą o Narodowym Centrum Sportu.

kg, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR), PAP

Section02
Section03
Section04