Radio Parlament
Section01

Ostatnie przesłuchanie przed hazrdową komisją śledczą?

migracja
migrator migrator 09.07.2010

Hazardowa komisja śledcza ponownie przesłuchała Mirosława Drzewieckiego - byłego ministra sportu.Członkowie komisji odrzucili wniosek Andrzeja Dery z PiS-u o powtórne przesłuchanie Marcina Rosoła b. asystenta ministra Drzewieckiego.

Hazardowa komisja śledcza ponownie przesłuchała dziś Mirosława Drzewieckiego - byłego ministra sportu. Członkowie komisji odrzucili wniosek Andrzeja Dery z PiS-u o powtórne przesłuchanie Marcina Rosoła b. asystenta ministra Drzewieckiego. 14 lipca zdecydują o przesłuchaniu kolejnych świadków zgłoszonych przez opozycję: Bożeny Pleczelu, Macieja Klepacza, Małgorzty Pełechaty, Sebastiana Ogórka i Tomasza Borkowskiego.

Nie byłem twórcą afery hazardowej - mówił w słowie wstępnym Mirosław Drzewiecki.

 „Cała ta sprawa została wykreowana przez Mariusz Kamińskiego, czynnego polityka Prawa i Sprawiedliwości” – powiedział.

 Dodał, że celem afery było uderzenie w rząd. Mirosław Drzewiecki oskarżył też Mariusza Kamińskiego o rzucanie bezzasadnych podejrzeń pod adresem premiera, na niego i na jego asystenta Marcina Rosoła jakoby dokonali przecieku.

Ponownie oświadczył, że nie spotkał się z Ryszardem Sobiesiakiem na Florydzie. Sobiesiak spotkał tam moją żonę i z nią rozmawiał – powiedział.

Ostatni raz widziałem go we wrześniu 2009 r podczas turnieju na polu golfowym pod Warszawą. Prasa pisała, że nie było takiego turnieju. Otóż oświadczam, że był. 22 i 23 września 2009r. Prasa zrobiła ze mnie kłamcę. Jak mam się bronić przed takim postępowaniem – pytał.

Gdy mówiłem o dzikim kraju miałem na myśli sposób postępowania niektórych ludzi. Słowa te dotyczyły pana Kamińskiego i jego popleczników. Zostały wyrwane z większej całości. Zmanipulowano je – oświadczył.

 Dzisiejsze przesłuchanie Drzewieckiego dotyczyło pisma z 30 czerwca 2009 r. w którym ministerstwo sportu informuje ministra finansów, że   rezygnuje z budowy Narodowego Centrum Sportu, dlatego za niecelowe uznaje się utrzymanie przepisów dotyczących dopłat, które miały być przeznaczone na realizację tej inwestycji. Zdaniem byłego ministra sportu treść tego pisma była wynikiem pomyłki urzędniczej. Wczoraj Dyrektor Departamentu Prawno-Kontrolnego Min. Sportu Rafał Wosik zeznał, że pismo kazała mu przygotować Dyrektor Geneneralna Monika Rolnik i nie zawierało ono błędów. Wykluczył, by sam bez polecenia wprowadził do pisma wątek dotyczący dopłat.

A kto wydał polecenie Monice Rolnik, czy pan? – pytał Drzewieckiego Bartosz Arłukowicz.

Inicjatywa napisania tego pisma wyszła od dyr. Rolnik – mówił Drzewiecki. Powiedziała mi, że ustał cel na który miały być przeznaczone pieniądze z dopłat należy więc o tym poinformować ministerstwo finansów. Wydałem więc polecenie by przygotowała stosowne pismo. Ja nie byłem autorem tego pisma – zapewnił.

A czy czytał je pan przed podpisaniem – pytała Beata Kempa. Nie, nie czytałem. Ufałem mojej Dyr. Generalnej.

Mirosław Drzewiecki powiedział też, że na spotkaniu u premiera 19 sierpnia 2009 r. okazało się, iż pismo zawierało błąd. Jeszcze tego samego dnia wezwał do siebie osoby odpowiedzialne za jego napisanie próbując wyjaśnić nieporozumienie. 2 września 2009 r. z Ministerstwa Sportu wyszło do Ministerstwa Finansów pismo wyjaśniające, że nie chodziło o dopłaty ale o zmianę uzasadnienia do projektu.

       Kalendarium wydarzeń z tego okresu:

30 czerwca 2009 – Mirosław Drzewiecki w piśmie do Ministerstwa Finansów wnioskuje o usunięcie przepisu o dopłatach z projektu nowelizacji ustawy hazardowej.
12 sierpnia 2009 – Szef CBA Mariusz Kamiński informuje premiera Donalda Tuska o kontaktach Sobiesiaka i Koska z Chlebowskim i podejmowanych przez nich działaniach dotyczących korzystnych dla biznesmenów zmian w ustawie hazardowej. Premier Tusk zapowiada objęcie prac nad ustawą osobistym nadzorem.
19 sierpnia 2009 – Premier Tusk spotyka się z ministrem Drzewieckim i prosi go o wyjaśnienie sprawy usunięcia przepisu o dopłatach z projektu ustawy. Drzewiecki ma również przygotować harmonogram dotychczasowych prac nad ustawą.
26 sierpnia 2009 – Tusk spotyka się z Chlebowskim i pyta go o zaangażowanie w prace nad ustawą hazardową. Premier poleca wiceministrowi Kapicy przygotowanie nowych założeń zmian do ustawy. Branża hazardowa ma zostać obłożona nowym, zryczałtowanym podatkiem, z którego zyski mają być większe niż te, które miało przynieść wprowadzenie dopłat.
2 września 2009 – Minister Drzewiecki w piśmie do wiceministra finansów Jacka Kapicy prosi o przywrócenie w projekcie ustawy przepisu wprowadzającego dopłaty dla branży hazardowej.

Danuta Zaczek - IAR

Section02
Section03
Section04