Szef sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha powiedział, że z wysłuchania publicznego pakietu zdrowotnego wycofało się ponad 700 zgłoszonych uczestników. Wstępnie chęć uczestnictwa zgłosiło ponad 1100 podmiotów. Dlatego posiedzenie zorganizowano poza Sejmem, który nie dysponuje salą na tak dużą liczbę osób.
Bolesław Piecha zaznacza, że głosy, które padną dziś podczas wysłuchania publicznego, będą brane pod uwagę podczas dalszych prac nad ustawą. Według polityka PiS, wysłuchanie jest wynikiem wadliwie przeprowadzonych konsultacji społecznych. Jak powiedział, rząd nie uwzględnił części zgłaszanych uwag, zaś cały proces został przeprowadzony zbyt szybko, przez co nierzetelnie.
Według Bolesława Piechy przepisy dają możliwość jedynie "iluzorycznego" wyboru dotyczącego przekształcania szpitali. Jego zdaniem, po zakończeniu okresu przejściowego, nieprzekształconym szpitalom będzie groziła likwidacja lub obciążenie kosztami samorządów. Bolesław Piecha podkreślił, że w przypadku szpitali klinicznych, odpowiedzialni będą rektorzy wyższych uczelni. Poseł PiS obawia się, że rektor i senat uczelni będą wówczas odpowiadali karnie za przekroczenie uprawnień budżetowych.
Wcześniej minister zdrowia mówiła, że ustawa przeszła konsultacje społeczne i przepisy nie powinny wzbudzać większych kontrowersji. Ewa Kopacz obawia się jedynie, że ustawa może wejść w życie z pewnym opóźnieniem. Ma jednak nadzieję, że wystąpienia publiczne nie staną się okazją do przekładania w nieskończoność prac nad ustawą.
Projekt reguluje między innymi kwestie dotyczące przekształceń szpitali. Nie zakłada jednak obowiązkowego przekształcania szpitali w spółki. Samorządy, które zdecydują się przekształcić szpital w spółkę, będą mogły skorzystać z umorzenia długów, otrzymają też dotację w wysokości wartości umorzonych zobowiązań.
Projekt uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowopowstałe szpitale będą musiały być spółkami. Przekształcenia szpitala w spółkę będzie można dokonać bez konieczności uprzedniej likwidacji SPZOZ. Spółka powstała w wyniku przekształcenia ma być następcą prawnym SPZOZ, przejmując jego prawa i obowiązki.
Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Agnieszka Rucińska / jg / kusiak