Radio Parlament
Section01

69. posiedzenie Senatu-zapowiedź

migracja
migrator migrator 25.01.2011

69 . dwudniowe posiedzenie Senatu rozpocznie się 26 stycznia o godzinie 11.00

 69 . dwudniowe  posiedzenie Senatu rozpocznie się 26 stycznia o godzinie 11.00

Podczas tego posiedzenia Senat  zajmie stanowisko  w sprawie ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach. Był to  rządowy projekt ustawy. który ma wprowadzić  przepisy rozporządzenia wspólnotowego z grudnia 2008 r. określającego zasady klasyfikacji i oznakowania substancji chemicznych i ich mieszanin. Poza zmianami odnoszącymi się do klasyfikacji i oznakowania projekt zakłada powstanie centralnego organu administracji rządowej podległego Ministrowi Zdrowia - Inspektora do Spraw Substancji Chemicznych.

 Senatorowie  będą debatować także nad ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, uchwalona przez Sejm na 82. posiedzeniu w dniu 5 stycznia 2011 r. Ustawa ta ma na celu likwidację barier hamujących powstawanie nowych miejsc w żłobkach. Żłobki nie będą już  zakładami  opieki zdrowotnej. Ustawa ta przewiduje, że opiekę nad dziećmi do lat 3 będą mogły prowadzić nie tylko żłobki ale i  klubiki dziecięce oraz dzienni opiekunowie. Zmiany w ustawie mają zachęcić do  tworzenia tego typu placówek przy zakładach pracy, a także legalnego zatrudniania niań.
Kolejny punkt porządku 69. posiedzenia to stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy.  Nowelizacja Kodeksu pracy ma za zadanie m.in.zwolnienie pracodawcy z obowiązku każdorazowego wydawania świadectwa pracy pracownikowi, jeżeli pozostaje on w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnych umów terminowych, oraz odstąpienie od przeprowadzania wstępnych badań lekarskich osób przyjmowanych do pracy u dotychczasowego pracodawcy, jeśli  mają one aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku, a warunki pracy na tym stanowisku nie uległy zmianie. Sejm uchwalił ustawę na 82. posiedzeniu w dniu 5 stycznia 2011 r.

 Senat  zajmie również stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, uchwalonej przez Sejm na 82. posiedzeniu w dniu 5 stycznia 2011 r. Ustawa ma na celu objęcie przewozów osób pojazdami samochodowymi wykonywanych na podstawie licencji nietaksówkowej regulacjami obowiązującymi dla taksówek. Dotychczasowi przewoźnicy osób niebędący taksówkarzami będą mogli w okresie roku od dnia wejścia w życie ustawy uzyskać licencje taksówkową (nie będą ich obowiązywały limity uchwalane przez rady gmin).

Senatorowie rozpatrzą także ustawę o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Celem tej ustawy jest  wzmocnienie kontroli sądu i prokuratora nad czynnościami operacyjnymi organów ścigania (np. nad zakładaniem podsłuchów telefonicznych), które ingerują w prawo obywatela do prywatności. Sejm uchwalił ustawę na 82. posiedzeniu w dniu 5 stycznia 2011 r.

Kolejny punkt porządku 69 posiedzenia to debata nad ustawą Kodeks karny wykonawczy, uchwalona przez Sejm  na 82. posiedzeniu 5 stycznia 2011 r. Zmiany w tej ustawie mają doprowadzić do  zwiększenie bezpieczeństwa osób przebywających w zakładach karnych i aresztach śledczych, które są jednocześnie ważnymi uczestnikami trwających postępowań karnych. Szczególna ochrona skazańców, ma polegać na przeprowadzaniu wzmożonej kontroli stanu zdrowia, objęciu ich wzmożoną opieką psychologiczną, przeprowadzaniu kontroli osobistej i kontroli cel oraz wszystkich innych pomieszczeń, w których przebywają, a także przeprowadzaniu stałego nadzoru i cenzury korespondencji.

Senat zajmie też stanowisko w sprawie ustawy o  o ochronie granicy państwowej. Ustawa określa zasady postępowania ze statkami powietrznymi, które przekroczyły granicę państwową albo wykonują lot w przestrzeni powietrznej RP bez zezwolenia lub niezgodnie z warunkami tego zezwolenia

 Podczas tego posiedzenia w Senacie odbędzie się również debata nad projektem uchwały w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Uchwałą tą Senat chce uczcić setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

 

/IAR/Elżbieta Mamos

 

Section02
Section03
Section04